TOPR realizuje zadania ratownictwa górskiego dzięki środkom finansowym MSWiA

 

Kronika TOPR 19.02.2017

W Tatrach i na Podhalu kolejny feryjny tydzień. Spory narciarski ruch na wszystkich stacjach narciarskich.  W Tatrach dzięki pięknej zimowej pogodzie wędrowało sporo turystów. Zalodzone szlaki utrudniały  bezpieczne wędrowanie. Poślizgnięcia, upadki, potłuczenia i złamania kończyn zdarzały się dość często. Doszło do kolejnego wypadku śmiertelnego.

Środa 15.02.

Po godz. 12-tej powiadomiono TOPR, że u wylotu Dol. Białego turysta poślizgnął się i upadając uderzył głową o zalodzony odcinek  drogi. W wyniku upadku doznał prawdopodobnie wstrząśnienia mózgu. Turysta po udzieleniu I pomocy został przetransportowany do szpitala.

Przed  godz. 13-tą kolejna informacja o wypadku tym razem w Dol. Strążyskiej. Tam w wyniku upadku turystka złamała nogę. Z pomocą pospieszyła 3 – osobowa ekipa ratowników. Po udzieleniu I pomocy ranną przetransportowano do szpitala.

O godz. 14-tej powiadomiono ratowników , że na czarnym szlaku z Gubałówki, około 100 m poniżej górnej stacji kolejki, turystka upadając złamała nogę. Z Centrali na Gubałówkę wyjechała 4-osobowa ekipa ratowników. Po dotarciu do poszkodowanej udzielono jej I pomocy i samochodem przetransportowano do szpitala.

Przed godz. 19-tą  do TOPR zadzwonił turysta informując, że podczas zejścia z Czerwonej Przeł. do Dol. Strążyskiej poślizgnął się i upadając doznał bolesnego urazu barku. Nie da rady zejść samodzielnie do Doliny. Potrzebna pomoc. Z pomocą pospieszyła 5-cio osobowa ekipa ratowników. Po opatrzeniu, turystę sprowadzono do szałasu w Strążyskiej i samochodem przewieziono do szpitala.

Czytaj więcej: Kronika TOPR 19.02.2017

Kronika TOPR 12.02.2017

W minionym tygodniu w Tatrach dominowały mgły, przez które z rzadka przebijało się słońce, dość niskie temperatury nocą, co powodowało, że szlaki robiły się śliskie i miejscami zalodzone. Na efekty takich warunków nie trzeba było długo czekać. Poślizgnięcia, upadki, potłuczenia, kontuzje a pod koniec tygodnia tragiczny w skutkach wypadek spowodowany poślizgnięciem i upadkiem z wysokości. Ratownicy mieli sporo pracy.

Czytaj więcej: Kronika TOPR 12.02.2017

Fundacja TOPR zaprasza na szkolenie lawinowe

Szkolenie rozpoczyna się 24 lutego (piątek) o godz. 16.00 w siedzibie TOPR, a kończy w 26 lutego (niedziela) w godzinach popołudniowych.
W czasie szkolenia dowiesz się:
 
- jak bezpiecznie w zimie planować wycieczki w terenie wysokogórskim,

- jakie są zagrożenia lawinowe i jak oceniać stabilność pokrywy śnieżnej,

- jak szybko odnaleźć zasypanych za pomocą detektora lawinowego i sondy,

- jak efektywnie odkopywać zasypanego w lawinie i jak udzielić pierwszej pomocy w wypadku lawinowym,

- jak się zachować w trakcie i po zejściu lawiny, jak powiadomić właściwie ratowników.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie Fundacji TOPR – www.fundacja.topr.pl

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Czytaj więcej: Fundacja TOPR zaprasza na szkolenie lawinowe

Kronika TOPR 05.02.2017

Na Podhalu i w Tatrach zima w pełni. Przydałoby się trochę więcej śniegu zwłaszcza w Tatrach. Na tatrzańskich szlakach trochę wędrujących w zimowych warunkach turystów. Za to na trasach narciarskich jeździ wielu narciarzy i snowboardzistów. Niestety dochodzi do sporej liczby wypadków. Dyżurujący tam ratownicy mają sporo pracy. Na tatrzańskich szlakach doszło w minionym tygodniu do kilku wypadków.

Czytaj więcej: Kronika TOPR 05.02.2017

PAMIĘTAMY O KARŁOWICZU 2017- cykl wydarzeń już 7 i 8 lutego!

Stowarzyszenie im. Mieczysława Karłowicza w Zakopanem oraz  portal skiturowezakopane.pl, kontynuując zapoczątkowaną w ubiegłym roku tradycję, organizują w rocznicę śmierci Mieczysława Karłowicza 7 i 8 lutego 2017 cykl wydarzeń mających upamiętnić postać tego wielkiego kompozytora i miłośnika gór – pt. Pamiętamy o Karłowiczu 2017.

DZIEŃ I

7 lutego, we wtorek organizujemy rajd pieszy i skiturowy pod Kamień Karłowicza, by tam oddać hołd zmarłemu artyście. Podczas wycieczki licencjonowani przewodnicy, prowadzący grupy, będą poruszać tematy bezpieczeństwa w górach. Przy Małym Kościelcu, podobnie jak w zeszłym roku, zorganizujemy mały happening dla uczczenia pamięci Karłowicza.

Czytaj więcej: PAMIĘTAMY O KARŁOWICZU 2017- cykl wydarzeń już 7 i 8 lutego!

Fundacja TOPR

  

Aplkacja Ratunek

 

www.bezpieczniewgory.pl

http://lawinoweabc.pl