TOPR realizuje zadania ratownictwa górskiego dzięki środkom finansowym MSWiA

 

Kasprowy Wierch na różne sposoby - Bezpieczne góry z TOPR i bp

bp z Ratownikami Górskimi TOPR przygotowała specjalną serię edukacyjnych filmów skierowaną do turystów amatorów, która pokazując piękno Tatr inspiruje do przygotowania się do bezpiecznego wyjścia w góry. Kolejne odcinki serii będą pojawiać się co kilkanaście dni w sierpniu i wrześniu.

Zapraszamy do obejrzenia następnego filmu z serii pod tytułem: Kasprowy Wierch na różne sposoby

Link do filmu : https://youtu.be/gMXu632tVUw

Link do strony projektu : Bezpieczne góry z TOPR i bp

Czytaj więcej: Kasprowy Wierch na różne sposoby - Bezpieczne góry z TOPR i bp

KRONIKA TOPR 20.09.2020

Dobra pogoda zachęcała do wyjść w Tatry. Na szlakach było sporo turystów. Niektórzy z nich potrzebowali pomocy. Kontuzje stawów, pobłądzenia, braki światła gdy wycieczki przedłużały się do nocy, zasłabnięcia, odwodnienia, to zdarzenia do których najczęściej wzywano ratowników. Niestety doszło do kolejnych śmiertelnych wypadków.

Poniedziałek 14.09.

Po godz. 17-tej  z Buli pod Rysami przetransportowano śmigłowcem do szpitala turystkę, która doznała bolesnego urazu stawu skokowego, uniemożliwiającego dalsze samodzielne schodzenie.

Po godz. 21-szej z Hali Gąsienicowej przewieziono do Zakopanego turystkę z urazem kolana.

Po godz. 22-giej z rejonu Czarnego Stawu, ratownik pełniący dyżur na Hali Gąsienicowej sprowadził do schroniska turystkę, która ze względu na wyczerpanie i brak światła miała problemy z samodzielnym zejściem.

Wtorek 15.09.

Po godz. 15-tej z M. Oka na Palenicę przetransportowano turystę, który doznał urazu kolana.

Po godz. 17-tej z Dol. Chochołowskiej do szpitala przetransportowano turystkę, która w wyniku poślizgnięcia i upadku doznała urazu biodra i ręki.

Po godz. 23.30 powiadomiono Centralę TOPR, ze do tej pory z wycieczki na Kościelec nie powrócił turysta. Próby telefonicznego skontaktowania się z nim nie powiodły się.  Sprawdzono schronisko Murowaniec- tam turysta się nie pojawił. Wobec tego z Centrali do Jaworzynki i dalej w kierunku Przeł.  między Kopami z psem lawinowym na poszukiwania wyruszył  ratownik. Drugi ratownik z Kasprowego  wyruszył sprawdzić szlak z   Karbu. W czasie tych działań  po godz. 0.30 powiadomiono TOPR, że poszukiwany dotarł do pensjonatu. Wobec tego z poszukiwań odwołano ratowników.

Czytaj więcej: KRONIKA TOPR 20.09.2020

KRONIKA TOPR 13.09.2020

Za nami tydzień ładnej „przedjesiennej” pogody w Tatrach. Powoli rudziejące trawy, na drzewach pojawiły się pierwsze pożółkłe liście, mamy zimne noce i poranki, słońce i ciepło w ciągu dnia. To  zwiastuje nadchodzącą jesień. Taką pogodę wykorzystywali turyści, których dalej sporo w Tatrach, zwłaszcza w weekendy. Ratownicy znów mieli sporo pracy.

Poniedziałek  07.09

Po godz. 12-tej z Dol. Roztoki ( spod Dziaduli ) przetransportowano quadem na Wodogrzmoty i dalej samochodem na Palenicę turystkę, która doznała urazu stawu skokowego.

Tuż po 16-tej do TOPR zadzwonił turysta informując, że pod wierzchołkiem Rysów znajduje się turystka, która doznała blokady psychomotorycznej. Perswazje turystów znajdujących się w pobliżu i  telefoniczne próby nakłonienia jej do zejścia czynione przez ratowników nie powiodły się. Wobec tego z M. Oka w tamten rejon wyruszył pełniący tam dyżur ratownik a z Centrali do pomocy w sprowadzaniu wyjechało do M. Oka dwóch ratowników.  O godz. 18-tej ratownik z M. Oka dotarł do turystki. Po ogrzaniu i założeniu uprzęży , asekurując rozpoczął sprowadzanie. Chwilę potem do sprowadzanej turystki dotarli ratownicy z Zakopanego. Ratowaną i jej kolegę  o 23-ciej doprowadzono do M. Oka.

Czytaj więcej: KRONIKA TOPR 13.09.2020

Samochody ratownicze TOPR pod ochroną antywirusową

Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe zostało wyposażone w antywirusową aparaturę medyczną do dezynfekcji ambulansów i sprzętu narażonego na zakażenie COVID-19.  

Specjalistyczne antywirusowe urządzenie do likwidacji zagrożenia wewnątrz pomieszczeń i pojazdów zostało przekazane ratownikom TOPR przez Siepomaga.pl. Zakup urządzenia został sfinansowane ze środków zebranych przez Siepomaga.pl na rzecz pomocy polskiej służbie zdrowia w walce z koronawirusem.  

Czytaj więcej: Samochody ratownicze TOPR pod ochroną antywirusową

KRONIKA TOPR 06.09.2020

Mimo, że już po wakacjach w Tatrach, zwłaszcza w  weekend, nadal  wędrowało sporo turystów.  Jak zwykle najbardziej było oblegane M. Oko, szlak na Rysy, Orka Perć. Tam też najczęściej dochodziło do wypadków. Ratownicy mieli sporo pracy.

Poniedziałek 31.08.

O godz. 14.45 do TOPR dotarła informacją, że podczas zejścia do Dol. Białego, poniżej Ścieżki na Reglami, w wyniku poślizgnięcia i upadku turystka złamała nogę. Z Centrali z pomocą pospieszyła 6-cio osobowa grupa ratowników, którzy po 15.20 dotarli na miejsce zdarzenia. Po udzieleniu I pomocy turystkę włożono do noszy i zniesiono do wylotu doliny. Stamtąd samochodem przewieziono ją do szpitala.

W czasie tych działań powiadomiono Centralę TOPR, że na Orlej Perci pomiędzy Skrajnym Granatem a Krzyżnem znajduje się 59- letni turysta, który dostał silnego skurczu mięśni nóg uniemożliwiające dalszą  wędrówkę. Wystartował śmigłowiec. Z jego pokładu dostrzeżono turystę na Przeł. Nowickiego. Tam desantowali się ratownicy. Po udzieleniu I pomocy i założeniu uprzęży ewakuacyjnej, turystę wraz z towarzyszącym mu ratownikiem windą wciągnięto na pokład będącego w zawisie śmigłowca i przetransportowano do szpitala.

Czytaj więcej: KRONIKA TOPR 06.09.2020

Fundacja TOPR

Fundacja TOPR

  

Aplkacja Ratunek

 

www.bezpieczniewgory.pl

exte end ext