TOPR realizuje zadania ratownictwa górskiego dzięki środkom finansowym MSWiA

 

Dni Lawinowo-Skiturowe w ostatni weekend marca

Już po raz siódmy zapraszamy na Dni Lawinowo-Skiturowe, czyli spotkanie miłośników narciarstwa wysokogórskiego i turystyki zimowej w Schronisku PTTK w Dolinie Pięciu Stawów w Tatrach. W tym roku wydarzenie odbędzie się w weekend 30-31 marca 2019r.

Turyści piesi, narciarze skiturowi, freeride’owi oraz splitboardowcy odwiedzą Schronisko PTTK Pięć Stawów, przy którym powstaną stacje szkoleniowe oraz Wysokogórski Tor Przeszkód Petzl. W sobotę w ramach bezpłatnych zajęć będzie można skorzystać z wiedzy instruktorów dotyczącej min. profilaktyki lawinowej, turystyki zimowej, skiturowej, freeride’owej oraz nawigacji i pierwszej pomocy w górach. Będzie można również wziąć udział w pokazie plecaków wypornościowych, testach nart skiturowych i splitboardów, sprzętu zimowego (raki, czekan, lawinowe ABC), szkoleniach z zasad bezpieczeństwa lawinowego oraz odwiedzić stoiska firmowe producentów sprzętu outdoorowego.

Czytaj więcej: Dni Lawinowo-Skiturowe w ostatni weekend marca

KRONIKA TOPR 17.03.2019

Polowa marca, wkrótce kalendarzowa wiosna, ale nie w Tatrach. Tam zima w pełni, opady śniegu, ujemne temperatury, zagrożenie lawinowe. A na Podhalu , tam gdzie stajały śniegi pokazały się krokusy. W minionym tygodniu ratownicy mieli trochę pracy.

Poniedziałek 11.03.

Tuż przed 21-szą CPR poprosił o pomoc w transporcie do szpitala chorego mieszkańca Ciągłówki, gdyż karetka pogotowia nie była w stanie dojechać do pacjenta. Został on terenową karetką TOPR przetransportowany do miejsca, gdzie oczekiwała karetka pogotowia.

Czytaj więcej: KRONIKA TOPR 17.03.2019

ZMARŁ ANDRZEJ MATEJA „STRYK”

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 5 marca 2019 roku w wieku 83 lat zmarł nasz kolega Andrzej Mateja „Stryk”.  Był ratownikiem kandydatem od 1956 roku zaś Przysięgę ratowniczą złożył w 1962 roku. od roku 1988 był instruktorem ratownictwa górskiego. W latach 1966 – 1994 był ratownikiem zawodowym. Wziął udział w 208 wyprawach ratunkowych i zwiózł ze stoków blisko 300 kontuzjowanych narciarzy.

Wcześniej był czynnym sportowcem uprawiając biegi narciarskie. Był m.in. olimpijczykiem z Cortina d’Ampezzo w 1956 roku i w Squaw Valley w 1960 roku.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w sobotę (9 marca) w Kościelisku od wyprowadzenia z domu o godz. 12.30 i Mszy Św. W Kościele w Kościelisku o godz. 13.00.

CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI

Czytaj więcej: ZMARŁ ANDRZEJ MATEJA „STRYK”

KRONIKA TOPR 10.03.2019

W minionym tygodniu w Tatrach panowała bardzo zmienna pogoda. Ocieplenie, ochłodzenie, opady śniegu i bardzo silny wiatr, który na Kasprowym osiągał prędkość ponad 140 km/godz. Takie warunki nie sprzyjały turystom i narciarzom. Ratownicy mieli trochę pracy.

Poniedziałek 4.03.

O godz. 14.30 powiadomiono TOPR, że w rejonie Siwego Zwornika, francuski skitourowiec doznał urazu kolana. Nie jest w stanie samodzielnie zjechać  do schroniska. Został on śmigłowcem przetransportowany do szpitala.

Czytaj więcej: KRONIKA TOPR 10.03.2019

KRONIKA TOPR 03.03.2019

Marzec przywitał nas wiosennymi temperaturami na Podhalu a w Tatrach dodatkowo silnie wiejącym wiatrem. Narciarze wykorzystywali dobre warunki na Kasprowym, tłumnie jeżdżąc po trasach w Kotle Goryczkowym i Gąsienicowym. Na popularnych szlakach pojawiło się wielu turystów. Nie próżnowali również skitourowcy, których spora liczba każdego dnia wychodziła na Przeł. pod Kopą Kondracką, i na Kasprowy Wierch. Ratownicy mieli trochę pracy.

Poniedziałek 25.02.

Tuż prze 12-tą poprzez aplikację „Na ratunek” do TOPR zadzwonił turysta informując, że wchodził na Rysy. Znajduje się niedaleko wierzchołka. Dostał skurczów nóg, nie jest w stanie dalej się poruszać. Prosi o pomoc. Wystartował śmigłowiec. Z jego pokładu ratownicy desantowali się w pobliżu turysty. Po założeniu uprzęży ewakuacyjnej, turysta wraz z towarzyszącym mu ratownikiem został windą wciągnięty na pokład będącego w zawisie śmigłowca i przetransportowany do szpitala.

Czytaj więcej: KRONIKA TOPR 03.03.2019

Fundacja TOPR

  

Aplkacja Ratunek

 

www.bezpieczniewgory.pl

exte end ext