TOPR realizuje zadania ratownictwa górskiego dzięki środkom finansowym MSWiA

 

KRONIKA TOPR 19.09.2021

Miniony tydzień w Tatrach charakteryzował się zmienną pogodą. Najpierw ciepło i słonecznie a od czwartku nad Tatry nadeszło ochłodzenie, opady, najpierw deszczu a w najwyższych partiach  śniegu. Zrobiło się mokro i ślisko. Takie warunki zaskoczyły niektórych turystów. Ratownicy mieli sporo pracy.

Poważniejsze wypadki w omawianym okresie.

Poniedziałek 13.09.

Po 11.30 do Centrali TOPR zadzwoniła turystka informując, że jest na szlaku na Nosal,  około 200 m powyżej Nosalowej Przeł. Doznała urazu kolana, nie jest w stanie dalej sama się poruszać. Potrzebna pomoc. Z Centrali wyruszyło 4 ratowników, którzy po dotarciu na miejsce udzielili turystce I pomocy. Następnie w noszach zniesiono ją na Nosalową Przeł. skąd pojazdem terenowym Traker zwieziono ją do Kuźnic i dalej samochodem przewieziono do szpitala.

O godz. 21.35 telefon z Policji z prośbą o pomoc w poszukiwaniach juhasa, który wyruszył z jednej z bacówek w Regle w celach samobójczych.  Z Centrali na poszukiwania zaginionego wyruszyło 8-miu ratowników, którzy sprawdzali Dol. ku Dziurze i Spadowiec. Nie natrafiono na żaden ślad poszukiwanego. Wobec tego po 3-ciej ratownicy powrócili na Centralę. Przed godz. 7-mą Policja powiadomiła ratowników, że poszukiwany zadzwonił do najbliższych, przekazując, żeby go nie szukać, gdyż wraca na Bacówkę.

Czytaj więcej: KRONIKA TOPR 19.09.2021

KRONIKA TOPR 12.09.2021

Pierwszy powakacyjny,  ale pełen turystów tydzień w Tatrach. Piękna pogoda pozwalała na fajne przedjesienne wędrówki po tatrzańskich szlakach. Szczególnie dużo turystów pojawiło się w weekend. Mimo dobrej pogody, suchych szlaków, doszło do wielu wypadków.

Ratownicy mieli sporo pracy

Poważniejsze wypadki do jakich doszło w minionym tygodniu.

Poniedziałek 6.09.

Przed godz. 17-tą ratownik pełniący dyżur w 5-ciu Stawach sprowadził do schroniska turystę, który idąc ze Stawów do M. Oka pod Świstową Czubą doznał blokady psychomotorycznej.

Po godz. 17-tej z Boczania do Kuźnic zwieziono pojazdem terenowym Traxter turystę, który upadając doznał poważnego urazu nogi. W Kuźnicach kontuzjowanego turystę przekazano do karetki pogotowia.

Po godz. 21-szej z M. Oka na Palenicę zwieziono 5-cio osobową, zmęczoną grupę  osób z dziećmi  ( w tym jedno roczne).

Czytaj więcej: KRONIKA TOPR 12.09.2021

KRONIKA TOPR 29.08.2021

Dość gwałtownie skończyło się ciepłe słoneczne lato. Przyszło ochłodzenie a powyżej 2100 m npm. sypnęło śniegiem, który tajał w ciągu dnia. Pobieliły się najwyższe szczyty, w zacienionych miejscach na skalach pojawił się lód, zrobiło się ślisko i niebezpiecznie. Niżej opady deszczu , okresowo intensywne utrudniały wędrówki turystom, który wybrali się na tatrzańskie szlaki. Ratownicy jak to w te wakacje mieli sporo pracy.

Poniżej poważniejsze działania ratowników TOPR w minionym tygodniu:

Poniedziałek 23.08.

Po godz. 14.30 z Murowańca na Brzeziny pojazdem terenowym Taxter i dalej samochodem TOPR do szpitala zwieziono turystkę, która upadając złamała rękę.

Środa 25.08.

Przed godz. 9-tą do Centrali TOPR dotarła wiadomość od rodziny turysty, który wyjechał 23.08. do Zakopanego z zamiarem wędrówki po Tatrach, z którym nie mają kontaktu. Podano ratownikom jego rysopis, nr telefonu, nr rejestracyjny  i markę samochodu, którym się poruszał. Próby dodzwonienia się do turysty nie powiodły się. Wysłano SMS-a z prośbą o kontakt z TOPR. Sprawdzono schroniska, poproszono policję o sprawdzenie parkingów, czy nie ma tam jego samochodu. Na samochód nie natrafiono. Poproszono policję o namierzenie jego telefonu- bez rezultatu. Przed godz. 11-tą jeden z turystów powiadomił TOPR, że 24.08 około 18-tej widział podobnego do poszukiwanego samotnego turystę pomiędzy Przeł. w Grzybowcu a Dol. Strążyską. Przed godz. 12-tą śmigłowiec poleciał  do Małej Dolinki celem sprawdzenia płn. ścian Giewontu. Zalegające wyżej chmury nie pozwoliły na sprawdzenie całego płn. masywu. Z chwilą poprawy pogody po godz. 17-tej z Centrali do Małej Dol. udało się dwóch ratowników, którzy przy użyciu drona mieli sprawdzić płn. ściany Giewontu. Po godz. 18-tej w tamten rejon wystartował śmigłowiec, z pokładu, którego sprawdzono najczęstsze miejsca wypadków. Poszukiwania nie przyniosły rezultatu. Po godz. 20-tej ratownicy udali się na sprawdzenie parkingów od Chochołowskiej po M. Oko w poszukiwaniu czy nie ma tam samochodu pozostawionego poszukiwanego turystę, co pomogłoby zawęzić rejon poszukiwań. Przed godz. 21-szą do TOPR zadzwoniła matka poszukiwanego turysty informując, że udało się jej ustalić w jakim pensjonacie miał mieszkać jej 28-letni syn. Powiadomiono o tym policję, która odnalazła poszukiwanego w tym  w pensjonacie. Niby błaha sprawa bo turyście nic się nie stało, sam nie wzywał pomocy, ale powinnością ratowników jest poszukiwanie zaginionych osób. A wystarczyłby jeden telefon turysty do rodziny i odpowiedź na SMS z prośbą o kontakt z TOPR-em, by nie uruchamiać całej procedury poszukiwania, w której oprócz ratowników i śmigłowca zaangażowana była również policja. W  czasie poszukiwań, ratownicy wzywani byli również do innych w tym poważnych wypadków.

Czytaj więcej: KRONIKA TOPR 29.08.2021

KRONIKA TOPR 05.09.2021

Za nami tłoczny w Tatrach i na Podhalu wakacyjny okres. Do samego końca wakacji ratownicy mieli sporo pracy.

Poniżej poważniejsze działania TOPR:

Poniedziałek 30.08.

Rano ze schroniska w Stawach sprowadzono na Wodogrzmoty i dalej do Zakopanego przewieziono grupę litewskich turystów, których w nocy sprowadzano z Zawratu.

14.10 Z drogi do M. Oka na Palenicę zwieziono turystę, który zasłabł i nie był w stanie samodzielnie zejść na parking.

Czytaj więcej: KRONIKA TOPR 05.09.2021

Fundacja TOPR

  

Aplkacja Ratunek

 

www.bezpieczniewgory.pl

www.nfosigw.gov.pl         www.wfos.krakow.pll

Realizujemy zadanie współfinansowane ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.

exte end ext