TOPR realizuje zadania ratownictwa górskiego dzięki środkom finansowym MSWiA

 

KRONIKA TOPR 12.02.2018

Za nami kolejny zimowo-feryjny tydzień. Ponieważ zima dopisuje, na wszystkich stacjach narciarskich spory ruch. W Tatrach mniej turystów, by padający śnieg zasypał szlaki. TOPR ogłosił III stopień zagrożenia lawinowego. Przez większą część tygodnia zalegające mgły utrudniały orientację w terenie. Cieszyli się za to freerajdowcy, jeżdżąc w śnieżnym puchu. Nie dla wszystkich takie zjazdy zakończyły się szczęśliwie.

Wtorek 6.02.

Po godz. 21-szej z Kalatówek do szpitala przewieziono narciarza, który doznał urazu kolana.

Czytaj więcej: KRONIKA TOPR 12.02.2018

KRONIKA TOPR 05.02.2018

W Tatry powróciła zima. W weekend spadło około 50 cm puchu. Dla narciarzy raj, dla turystów kłopot, bo zasypało szlaki. Do tego mgła ograniczająca widoczność spowodowała, że wielu turystów, którzy wyruszyli na wyżej położone szlaki miało kłopoty orientacyjne. Ratownicy mieli wyjątkowo sporo pracy, by ich odnaleźć i bezpiecznie sprowadzić. Również pracowity tydzień mieli ratownicy pełniący dyżury w stacjach narciarskich.  Doszło do wielu wypadków.

Poniedziałek 29.01.

Po godz. 14-tej z Morskiego Oka na Palenicę Białczańską przetransportowano turystkę, która doznała urazu nogi.

Czytaj więcej: KRONIKA TOPR 05.02.2018

Pamiętamy o Karłowiczu

O PROJEKCIE

Stowarzyszenie im. Mieczysława Karłowicza w Zakopanem oraz Skitourowezakopane.pl, kontynuując zapoczątkowaną dwa lata temu tradycję, organizują w 109 rocznicę śmierci Mieczysława Karłowicza 7 i 8 lutego 2018 cykl wydarzeń mających upamiętnić postać tego wielkiego kompozytora i miłośnika gór – pt. Pamiętamy o Karłowiczu.

IDEA

Mieczysław Karłowicz był postacią wielką zarówno dla polskiej muzyki  przełomu XIX i XX wieku jak i dla taternictwa i narciarstwa w Polsce. Obchodami rocznicy jego śmierci pragniemy nie tylko ocalić twórczość artysty i jego samego od zapomnienia ale również propagować tematykę bezpieczeństwa w górach. Chcemy zwrócić uwagę na to, że w dalszym ciągu jesteśmy narażeni na podobne niebezpieczeństwa w górach. Postęp technologiczny, ale przede wszystkim coraz większa wiedza na temat zagrożeń w górach pozwalają nam to ryzyko minimalizować.

Czytaj więcej: Pamiętamy o Karłowiczu

KRONIKA TOPR 29.01.2018

Powoli cichną wuzuele pod Wielką Krokwią, a nieco zawiedzeni kibice wracają do swoich miejscowości. Kończą się również warszawskie ferie zimowe, na które jak co roku pod Tatry przyjechało wielu młodych narciarzy i snowboardzistów. W Tatrach było spokojniej co nie znaczy, że ratownicy nie wyruszali na pomoc turystom.

Poniedziałek 22.01.

Po godz. 13-tej z Kalatówek do szpitala przewieziono 6-cio latka, który doznał urazu nogi.

O godz. 17.32 do TOPR zadzwonił turysta informując, że wraz z kolegą wyruszyli z Kasprowego w kierunku Przeł. pod Kopą Kondracką. Weszli na jakiś wierzchołek, z którego boją się zejść. Poproszono turystów by uruchomili aplikację „Na Ratunek”, by można było  ich zlokalizować. Po kilku próbach  o godz. 19.48 turyści podali swoje współrzędne. Okazało się, że znajdują się oni na wsch. wierzchołku Suchych Czub, ale nie są w stanie sami zejść zbyt trudnym dla nich terenem. Z Centrali na pomoc turystom wyruszyło 4- ratowników, którzy wyjechali kolejką na Kasprowy i stamtąd  o 22.13 dotarli do turystów. Okazało się, że turyści są w dobrej formie fizycznej i nieco słabszej psychicznej.  Po napojeniu herbatą, asekurując o  godz. 01.24 doprowadzili turystów na Kasprowy. Tam turyści zostali na nocleg, a ratownicy na nartach zjechali do Kuźnic i o 02.40 dotarli na Centralę. W górach lepiej nie słuchać wieszcza i mierzyć zamiary na siły a przede wszystkim na umiejętności.

Czytaj więcej: KRONIKA TOPR 29.01.2018

Fundacja TOPR

  

Aplkacja Ratunek

 

www.bezpieczniewgory.pl

exte end ext