TOPR realizuje zadania ratownictwa górskiego dzięki środkom finansowym MSWiA

 

Kronika TOPR 05.04.2015

Mijający tydzień w górach to gwałtowny powrót zimy. Obfite opady śniegu sprawiły , że poruszanie się po szlakach w wyższych partiach Tatr było praktycznie niemożliwe. Na szczęście nie doszło do poważniejszych wypadków.

W poniedziałek 30.03 ze schroniska w dolinie Pięciu Stawów Polskich ewakuowano narciarza z urazem kończyny dolnej. Ze względu na niekorzystne warunki atmosferyczne transport ratowanego odbył się w sposób tradycyjny. Ratowany narciarz na Wodogrzmotach Mickiewicza został przekazany załodze karetki PRM.

We wtorek 31.03 również ze schroniska w Pięciu Stawach ewakuowano skiturowca z poważnym urazem stawu kolanowego. Działania przebiegły analogicznie do dnia poprzedniego.

W sobotę 4.04 tuz przed godz. 19:00 CPR Kraków powiadamia TOPR o nietypowym wypadku w dolinie ku Dziurze. Turyści u wylotu dolinki napotkali mocno nietrzeźwego mężczyznę z zamiarami targnięcia się na swoje życie. Natychmiast w rejon zdarzenia wyruszyło pięciu ratowników. O całej sytuacji powiadomiona też została zakopiańska Policja. Niedoszłego samobójcę pod czujnym okiem funkcjonariuszy przekazano załodze karetki PRM.

Na najbliższy tydzień synoptycy zapowiadają gwałtowne ocieplenie co z pewnością niekorzystnie wpłynie na stabilność pokrywy śnieżnej.  Apelujemy aby przed wyruszeniem w góry szczegółowo zapoznać się z aktualnym komunikatem lawinowym oraz z prognozą pogody.

             Andrzej Marasek

Fundacja TOPR

  

Aplkacja Ratunek

 

www.bezpieczniewgory.pl

exte end ext