TOPR realizuje zadania ratownictwa górskiego dzięki środkom finansowym MSWiA

 

Kronika TOPR 13.04.2015

Po dużych opadach śniegu nastąpiło ocieplenie, śnieg na Podhalu zaczął intensywnie się topić, a w Tatrach sporo go ubyło.  Słoneczna pogoda sprawiła, że Kasprowy zaroił się od narciarzy „trasowych” i skitourowców, którzy korzystając z bardzo dobrych warunków śniegowych tłumnie wyruszyli na trasy. Również sporo turystów wędrowało po Tatrach. Doszło do kilku wypadków.

Poniedziałek, 6.04.

O godz. 8.50 do TOPR-u zadzwonił narciarz zjeżdżający z Przeł. pod Kopą Kondracką informując, że się wywrócił i doznał kontuzji kolana uniemożliwiającej dalszy zjazd. Znajduje się poniżej „Kamienia”. Z pomocą pospieszyła 3-osobowa ekipa ratowników. Po udzieleniu pierwszej pomocy narciarz został przetransportowany do Kuźnic.

O godz. 15.40 powiadomiono TOPR, że na drodze z Kuźnic na Kalatówki upadła i doznała kontuzji stawu skokowego turystka. Nie da rady iść, potrzebna pomoc. Na miejsce zdarzenia ratownicy pojechali samochodem. Po zaopatrzeniu ranną przetransportowano do szpitala.

Piątek, 10.04.

O godz. 13.19 powiadomiono Centralę, że na szlaku na Ciemniak w okolicy Pieca upadła i złamała nogę turystka. Wystartował śmigłowiec. Z jego pokładu ratownicy desantowali się w pobliżu miejsca zdarzenia. Po zaopatrzeniu ranna została wciągnięta windą na pokład będącego w zawisie śmigłowca i przetransportowana do szpitala.

Sobota, 11.04.

Po godz. 12 z Dol. Goryczkowej przetransportowano śmigłowcem do szpitala snowboardzistę, który podczas zjazdu upadł i doznał chwilowej utraty przytomności. Tym samym lotem do szpitala zabrano narciarkę i snowboardzistę, które doznały kontuzji kolana i złamania ręki.

Po godz. 17 z Hali Gąsienicowej na Brzeziny do oczekującej tam karetki pogotowia, przetransportowano turystę, który upadając doznał bolesnej kontuzji barku.

Niedziela, 12.04.

Po godz. 14 z Wiktorówek do szpitala przetransportowano dziewczynkę, która upadając mocno zraniła nogę.

Tego dnia zakończyły sezon zimowy stacje narciarskie Kotelnica Białczańska, Szymoszkowa i Suche. Narciarze mogą jeszcze w dobrych warunkach pojeździć na Kasprowym Wierchu.

                                                
Na najbliższy tydzień przewidywana jest zmienna pogoda. W górach mają być opady śniegu, a niżej deszczu. Od czasu do czasu może pojawić się słońce. Ma być chłodniej. Tak więc zima w Tatrach jeszcze nas nie opuści.  
                                                      Adam Marasek

Fundacja TOPR

  

Aplkacja Ratunek

 

www.bezpieczniewgory.pl

exte end ext