TOPR realizuje zadania ratownictwa górskiego dzięki środkom finansowym MSWiA

 

Kronika TOPR 11.05.2015

Za nami tydzień zmiennej majowej pogody. Trochę słońca, trochę deszczu i niezbyt ciepło. W Tatrach zaczął się sezon wycieczek szkolnych, które głównie podążają do Morskiego Oka, Dol. Kościeliskiej i na Halę Gąsienicową. Ratownicy kilkakrotnie wyruszali na pomoc turystom. I tak:


Wtorek, 5.05.

O godz. 11.23 do TOPR-u zadzwoniła turystka informując, że znajduje się u wylotu Dol. Białego. Przed chwilą pękł jej żylak, ma problemy z zatamowaniem krwawienia. Z pomocą pospieszyli ratownicy, którzy po udzieleniu pierwszej pomocy przewieźli turystkę do szpitala.

Czwartek, 7.05.

O godz. 15.44 za pośrednictwem CPR-u do TOPR-u dotarła wiadomość, że w okolicy Kępy po stronie Świstówki, na szlaku ze Stawów do M. Oka, upadł doznając bolesnej kontuzji barku turysta. Wystartował śmigłowiec. Z jego pokładu ratownicy desantowali się w pobliżu oczekującego na pomoc turysty. Po zaopatrzeniu i założeniu uprzęży ewakuacyjnej ranny wraz z ratownikiem został wciągnięty windą na pokład będącego w zawisie śmigłowca i przetransportowany do szpitala.

O godz. 17.10 powiadomiono TOPR, że podczas zejścia ze Świnicy, szlakiem w kierunku Zawratu, w trudnym dla nich terenie utknęło troje turystów. Nie są w stanie bezpiecznie dojść do Zawratu, proszą o pomoc. Wystartował śmigłowiec.  Z jego pokładu ratownicy dostrzegli turystów na trawersie pod Zawratową Turnią. Po desancie ratownicy założyli imuprzęże ewakuacyjne, w których zostali windą wciągnięci na pokład będącego w zawisie śmigłowca i przetransportowani do Zakopanego. Turyści nie byli przygotowani sprzętowo i mentalnie na wędrowanie szlakiem, na którym panują jeszcze w pełni zimowe warunki.

Piątek, 8.05.

Po godz. ze szlaku prowadzącego do Jaskini Mylnej przetransportowano uczestniczkę szkolnej wycieczki, która doznała kontuzji nogi.

Niedziela, 10.05.

Po godz. 20 do TOPR-u zadzwonił turysta informując, że jest na szlaku z Giewontu do Dol. Strążyskiej, poniżej Siodłowej Przeł. Jest bardzo osłabiony, wymiotuje i „ledwo idzie”. Prosi o pomoc w zejściu. Z pomocą pospieszyła 3-osobowa ekipa ratowników. Ratownicy spotkali turystę w Dol. Strążyskiej, skąd samochodem przewieźli go do szpitala.

Na najbliższy tydzień przewidywana jest zmienna pogoda. Trochę słońca, trochę deszczu i dość chłodno, bo przed nami „Ogrodnicy”  i „Zimna Zośka”. W Tatrach w wyższych partiach można spodziewać się niewielkich opadów śniegu. Powyżej tatrzańskich schronisk na szlakach zalega jeszcze śnieg. Wędrowanie po najwyżej położonych szlakach wymaga posiadania zimowego wyposażenia.
                                                                   Adam Marasek

Fundacja TOPR

  

Aplkacja Ratunek

 

www.bezpieczniewgory.pl

exte end ext