TOPR realizuje zadania ratownictwa górskiego dzięki środkom finansowym MSWiA

 

Kronika TOPR 29.06.2015

Podobno mamy lato. Tatry schowały się w chmurach, z których co rusz pada deszcz. Jest zimno, bo słonko jakoś nie mogło przebić się przez grubą warstwę chmur. Nie był to dobry tydzień na górskie wycieczki.


Wtorek, 23.06.

O godz. 14.24 do TOPR-u dotarła wiadomość, że podczas prac leśnych w rejonie Zazadniej  ciętej rany nogi doznał 20-letni mieszkaniec Białego Dunajca.  Z Centrali w tamten rejon wyjechała 4-osobowa ekipa ratowników. Po udzieleniu pierwszej pomocy ranny został przetransportowany do szpitala.

Środa, 24.06.

Po godz. 14 z Ornaku przetransportowano do szpitala 37-letnią turystkę, która doznała urazu stawu skokowego.

Czwartek, 25.06.

O godz. 12.09. ratownicy HZS poprosili o przylot naszego śmigłowca do Dol. Małej Zimnej Wody, celem przetransportowania nieprzytomnego słowackiego turysty, który w wyniku poślizgnięcia na śniegu podczas zejścia z Baraniej Przeł.  spadł około 200 m uderzając po drodze w wystające kamienie. Ze względu na zalegającą mgłę nad Popradem ich śmigłowiec nie mógł wystartować. Ranny turysta został przetransportowany do zakopiańskiego szpitala.

Piątek, 26.06.

O godz. 13.54. na prośbę pogotowia śmigłowiec TOPR-u poleciał do Niedzicy w celu przetransportowania do Krakowa mężczyzny, który podczas prac budowlanych spadł z dachu doznając poważnego urazu kręgosłupa. 

O godz. 17.10 ratownicy słowaccy poprosili o przylot naszego śmigłowca w rejon Chaty pod Rysami, celem przetransportowania rannego turysty, który trawersując płaty śniegu pod Ciężkim Szczytem, poślizgnął się, zjechał około 100 m uderzając po drodze w wystające kamienie. W wyniku upadku doznał urazu nóg, mocnych otarć i potłuczeń. Po udzieleniu pierwszej pomocy został on przetransportowany do Smokowca.

Sobota, 27.06.

Po godz. 11 poproszono o przylot naszego śmigłowca do Łopusznej celem przetransportowania do szpitala w Nowym Targu mieszkańca tej miejscowości, który podczas prac leśnych  doznał poważnych urazów wewnętrznych i złamań.

Przed godz. 13 ze szlaku z Przeł. pod Kopą Kondracką w kierunku Kasprowego przetransportowano śmigłowcem do szpital turystę, z bolesnym urazem stawu skokowego.

Po godz. 15 z Hali Gąsienicowej do szpitala przewieziono 15-letnią turystkę z Hiszpanii skarżącą się na silne dolegliwości gastryczne.

O godz. 17.08 powiadomiono TOPR, że na szlaku powyżej Zahradzisk w kierunku Ciemniaka leży nieprzytomny turysta. Wystartował śmigłowiec. Z jego pokładu ratownicy desantowali się w pobliżu miejsca zdarzenia. Okazało się, że 56-letni turysta ze Słowacji odzyskał przytomność. Po zbadaniu podano mu stosowne leki, tlen i przetransportowano do szpitala.

Lato chyba zlituje się nad turystami, którzy coraz tłumniej przyjeżdżają w Tatry. Przez najbliższy tydzień ma być ciepło i słonecznie, nie powinno padać. Zapraszamy na tatrzańskie szlaki.
                                                          Adam Marasek

Fundacja TOPR

  

Aplkacja Ratunek

 

www.bezpieczniewgory.pl

exte end ext