TOPR realizuje zadania ratownictwa górskiego dzięki środkom finansowym MSWiA

 

Kronika TOPR 26.10.2015

Za nami  śnieżny tydzień  w Tatrach.  Zasypane i zalodzone szlaki, do tego  wiatr i ograniczona widoczność spowodowały, że w Tatrach  (poza weekendem, kiedy  w góry powróciła piękna pogoda), ruch turystyczny był minimalny.

Ratownicy z pomocą wyruszyli tylko w sobotę, 24.10. Tego dnia o godz. 15.14 powiadomiono Centralę TOPR-u, że na szlaku z Doliny Pięciu Stawów do Morskiego Oka w rejonie Żlebu Żandarmerii znajduje się turystka z bolesnym urazem kolana. Nie jest w stanie zejść o własnych siłach. W rejon zdarzenia ratownicy zostali wywiezieni śmigłowcem. Po dotarciu do poszkodowanej udzielono jej pierwszej pomocy. Następnie w noszach Konga zniesiono ją do drogi i dalej samochodem przewieziono do szpitala.

Na najbliższy tydzień przewidywana jest ładna pogoda. Ma być słonecznie i w miarę ciepło jak na tę porę roku. Szlaki są zasypane i zalodzone. Panują na nich w pełni zimowe warunki. Mimo zapowiadanej słonecznej pogody nie należy się spodziewać, że w wyższych partiach Tatr śnieg stopnieje. By tam wędrować, konieczne będzie w pełni zimowe wyposażenie. Po zmianie czasu zmrok zapada wcześniej. By zdążyć powrócić przed nocą do miejsca zamieszkania, w góry należy wyruszać wcześniej, a w plecaku powinna znaleźć się dobra czołówka.  
                                                           Adam Marasek

Fundacja TOPR

  

Aplkacja Ratunek

 

www.bezpieczniewgory.pl

exte end ext