TOPR realizuje zadania ratownictwa górskiego dzięki środkom finansowym MSWiA

 

Kronika TOPR 18.01.2016

Za nami zimowy, ale mało śnieży tydzień. Niewielkie opady śniegu pobieliły Podhale na przywitanie feryjnych gości. Na stacjach narciarskich czynne są już prawie wszystkie, naśnieżone armatkami trasy. Tak, że jest gdzie jeździć. Tydzień w Tatrach minął w miarę spokojnie.


12.01.2016- wtorek.

O godz. 15.35 powiadomiono TOPR, że na płd. brzegu Czarnego Stawu znajduje się znany instruktor PZA, który doznał bolesnej kontuzji nogi. Wystartował śmigłowiec. Ratownicy desantowali się w pobliżu miejsca wypadku. Po zaopatrzeniu poszkodowany został przetransportowany do szpitala.
Po godz. 18-tej z Hali Gąsienicowej do szpitala przewieziono turystkę, która upadając stłukła boleśnie żebra.

13.01.2016- środa

O godz. 11.32 do TOPR zadzwonili ratownicy słowaccy z prośbą o przylot śmigłowca TOPR w rejon Lodowego Szczytu, gdzie z lawiną spadło do Dol. Małej Zimnej Wody dwóch  turystów  ( taterników?). Obaj są na powierzchni, ale jeden z nich  doznał poważnych urazów.  Nad Popradem zalegała gęsta mgła tak , że nie mógł wystartować ich śmigłowiec.  Okazało się, że nasz śmigłowiec również ze względu na mgłę nie był w stanie dolecieć na miejsce wypadku i musiał zawrócić do Zakopanego. O 15-tej kolejny telefon z HZS. Pogoda w Dol. Zimnej Wody się poprawiła, Słowacy proszą o lot. Wystartował śmigłowiec, i przetransportował rannego do  Smokowca.

16.01.2016- sobota.

Po godz. 13-tej z Dol. Strążyskiej przetransportowano do szpitala turystkę, która upadając złamała podudzie.

17.01.2016- niedziela

O godz. 12.15 powiadomiono TOPR, że na szlaku pomiędzy M. Okiem a Czarnym Stawem znajduje się turysta z kontuzją nogi. Wystartował śmigłowiec. Z jego pokładu ratownicy desantowali się w pobliżu oczekującego na pomoc turysty. Po zaopatrzeniu ubrano mu uprząż ewakuacyjną i wraz z ratownikiem turysta został windą wciągnięty na pokład będącego w zawisie śmigłowca i przetransportowany do szpitala.

Na najbliższy tydzień przewidywane są w Tatrach dość niskie temperatury. Nocą temp może obniżyć się do -20 stopni C. Możliwy jest również niewielki opad śniegu, ale na duże opady na razie nie ma co liczyć. Aktualnie w Tatrach obowiązuje II stopień zagrożenia lawinowego.

Przed wyruszeniem w góry należy sprawdzić aktualnie ogłoszony stopień zagrożenia, oraz odpowiednio do niskich temperatur się ubierać.
                                                                             Adam Marasek

Fundacja TOPR

  

Aplkacja Ratunek

 

www.bezpieczniewgory.pl

exte end ext