TOPR realizuje zadania ratownictwa górskiego dzięki środkom finansowym MSWiA

 

Kronika TOPR 24.01.2016

Za nami mroźny styczniowy tydzień. Ze względu na panujące w Tatrach warunki ruch turystyczny był niewielki i koncentrował się w dolinach. Powyżej schronisk wędrowało niewielu turystów. Za to spory ruch panował w stacjach narciarskich, gdzie doszło do wielu wypadków..

W dniu 19.01. o godz. 10.43 ratownicy z Grupy Beskidzkiej GOPR poprosili o przylot  śmigłowca TOPR w rejon  Przysiółka Potrójna w Beskidzie Małym, gdzie w pobliżu zabudowań z odnaleziono nieprzytomnego, mocno wychłodzonego mężczyznę. (Śmigłowiec  LPR nie mógł wystartować z Balic). O godz. 11.32 ratownicy TOPR desantowali się w pobliżu zabudowań i przystąpili do zaawansowanych zabiegów resuscytacyjnych, które nie przyniosły rezultatu. . Przybyły na miejsce lekarz pogotowia  stwierdził zgon mężczyzny. Wobec tego śmigłowiec wraz z ratownikami  o godz. 12.38 powrócił do Zakopanego, a  ratownicy GB GOPR zajęli się przetransportowaniem ciała..

W dniu 23.01. w Morskim Oku turysta z Rudy Śląskiej w wyniku upadku doznał urazu ręki. Pełniący dyżur w schronisku  ratownik zaopatrzył kontuzjowanego turystę a karetka pogotowia przewiozła go do szpitala.

Na najbliższy tydzień w Tatrach przewidywane są opady śniegu, które okresowo mogą być intensywne. Jeśli sprawdzą się prognozy,  to opady śniegu mogą spowodować wzrost zagrożenia lawinowego. Przed wyruszeniem w góry radzimy zapoznać się z aktualną prognozą pogody i warunkami panującymi na tatrzańskich szlakach.

                                       Adam Marasek

Fundacja TOPR

  

Aplkacja Ratunek

 

www.bezpieczniewgory.pl

exte end ext