TOPR realizuje zadania ratownictwa górskiego dzięki środkom finansowym MSWiA

 

Kronika TOPR 31.01.2016

Koniec stycznia a w Tatrach i na Podhalu taka „zima- nie zima”. Mróz i opad śniegu, a potem duże ocieplenie, deszcz, silny wiatr i śniegu w oczach ubywa. Za jakiś czas znów zmiana pogody i warunków w Tatrach. Czy doczekamy prawdziwej, śnieżnej zimy?


W drugiej połowie tygodnia ratownicy mieli trochę pracy.

W dniu 27.01.  o godz. 8.37 pracownicy TPN powiadomili TOPR, że w jednym ze żlebów spadających z Nosala w kierunku Potoku Bystrego  natrafiono na zwłoki młodego człowieka.  Na prośbę Policji w tamten rejon udała się ekipa ratowników z zadaniem przetransportowania zwłok. Okazało się, że śmierć poniósł 24-letni mieszkaniec Kościeliska. Przyczynę śmierci ustala Policja.

W dniu 30.01. o godz. 12-tej do TOPR zadzwonili ratownicy słowaccy ze Zwierówki z informacją, że ze szlaku pomiędzy Wołowcem a Rakoniem zsunęła się kilkanaście m po twardych stromych śniegach  turystka, która doznała urazu nogi. Wystartował śmigłowiec. Nie natrafiono na turystkę w podanym rejonie. Podczas oblotu rejonu Wołowca dostrzeżono z pokładu śmigłowca turystkę, która jak się okazało zsunęła się z Dziurawej Przeł. do Dol. Jamnickiej. Ze względu na silny wiatr nie udało się dokonać desantu ratowników, śmigłowiec  powrócił do Bazy  a z pomocą pospieszyli ratownicy HZS.

Po godz. 15-tej z Murowańca do szpitala przetransportowano turystę, który idąc w rakach doznał urazu stawu skokowego i na dodatek zębem raka mocno zranił nogę.

W dniu 31.01. o godz. 13.38 do TOPR zadzwonił turysta informując, że widział jak przed chwilą po stromych śniegach zsunął się na stronę 5-ciu Stawów jakiś turysta.  Wystartował śmigłowiec. Ratownicy desantowali się w pobliżu turysty, który w wyniku upadku doznał urazu ręki oraz mocnych otarć i potłuczeń. Po udzieleniu I pomocy został on wraz z ratownikiem wciągnięty windą na pokład będącego w zawisie śmigłowca i przetransportowany do szpitala.

Na najbliższy tydzień przewidywana jest zmienna pogoda. W Tatrach możliwy opad śniegu i śniegu z deszczem, połączony z dość silnym wiatrem. Na Podhalu w ciągu dnia należy spodziewać się dodatnich temperatur . Tak więc na prawdziwą zimę przyjdzie nam jeszcze poczekać. Aktualnie TOPR ogłosił II stopień zagrożenia lawinowego. Jeśli sprawdzą się prognozy i spadnie więcej śniegu zagrożenie lawinowe w Tatrach  może wzrosnąć.

                                                               Adam Marasek

Fundacja TOPR

  

Aplkacja Ratunek

 

www.bezpieczniewgory.pl

exte end ext