TOPR realizuje zadania ratownictwa górskiego dzięki środkom finansowym MSWiA

 

Kronika TOPR 21.02.2016

Chyba zima nie może nam się zdecydować. Po obiecujących opadach śniegu przychodzi wiatr z ociepleniem. I tak na zmianę. W Tatrach  poprawiły się warunki śniegowe. Kursują już oba wyciągi w rejonie Kasprowego Wierchu. W minionym tygodniu ratownicy nie narzekali na brak pracy. Niestety doszło też do wypadku śmiertelnego.


Środa  17.02 Ratownicy udzielali pomocy : w Dol. Kościeliskiej, dwukrotnie w Dol. Strążyskiej, w Dol. Chochołowskiej – wszystkie urazy to urazy stawu skokowego - oraz w rejonie Nosalowej Przełeczy – kontuzja barku. Poszkodowani w wypadkach turyści zostali przetransportowani do zakopiańskiego szpitala.

Czwartek 18.02 Tuż po godz. 11 za pośrednictwem CPR Kraków , TOPR został poinformowany o wypadku turystycznym w rejonie Wodogrzmotów Mickiewicza. Do kanionu potoku Roztoka wpadła turystka (ok. 50m powyżej mostu). Natychmiast w tamten rejon wystartował śmigłowiec wraz z ratownikami i odpowiednim sprzętem. Niestety , mimo błyskawicznej akcji ratowników turystki nie udało się uratować – poniosła śmierć na miejscu w wyniku kilkunastometrowego upadku z wysokości. Prawdopodobnie turystka zboczyła ze szlaku świadomie w celu wykonania atrakcyjnej fotografii konionu potoku Roztoka.

Po godz. 15 z Hali Ornak ewakuowano 69 letniego turystę skarżącego się na silny ból stawu biodrowego.

Po godz. 16 w rejonie Włosienicy doszło do kolejnego wypadku. Tam poważnemu atakowi epilepsji uległa młoda turystka. Ranną śmigłowcem przetransportowano do zakopiańskiego szpitala.

Tego dnia ratownicy poszukiwali jeszcze dwóch turystek, które zgubiły szlak w rejonie Gęsiej Szyi. Turystki całe i zdrowe zostały odnalezione w rejonie Rusinowej Polany.

Sobota 20.02 W godzinach popołudniowych ratownicy udzielali pomocy turyście , który wyniku upadku na zalodzonym szlaku na Hali Ornak doznał poważnego złamania podudzia. Ranny karetką TOPR został przetransportowany do zakopiańskiego szpitala.

O godz. 19 CPR informuje TOPR o wypadku turystycznym w rejonie Suchego Wierchu Ornaczańskiego. Tam poważnej kontuzji stawu skokowego uległ turysta ze Świdnicy.  Turysta został ewakuowany z miejsca wypadku w noszach typu Sked. Bezpośrednio w wyprawie ratunkowej zaangażowanych było 13 ratowników a całe działania zakończono o godz. 1 w nocy.

Niedziela 21.02 Tego dnia ratownicy udzielali pomocy turystom w dol. Pięciu Stawów – zachorowanie i na Hali Gąsienicowej – uraz stawu kolanowego. Wszyscy ratowani zostali przetransportowani do zakopiańskiego szpitala.

Prognozy pogody na najbliższe dni nie są zbyt obiecujące i zmieniają się jak w kalejdoskopie. Turystów ,którzy planują wysokogórskie wycieczki prosimy o szczegółowe zapoznanie się z komunikatem lawinowym publikowanym na stronach TOPR.
                                                                                                      Andrzej Marasek

Fundacja TOPR

  

Aplkacja Ratunek

 

www.bezpieczniewgory.pl

exte end ext