TOPR realizuje zadania ratownictwa górskiego dzięki środkom finansowym MSWiA

 

Kronika TOPR 28.02.2016

Za nami teoretycznie najzimniejszy miesiąc zimy, który od wielu lat okazał się najcieplejszym lutym. Można go opisać tak: sypie, wieje, leje, sypie, trochę mrozu i znów ciepło. I to ma być zima?

Miniony tydzień minął w Tatrach dość spokojnie. Ratownicy kilka razy wyruszali z pomocą.

Środa 24.02. po godz. 13-tej z Gubałówki przetransportowano do szpitala turystę, skarżącego się na silne dolegliwości sercowe.

Czwartek 25.02. Po godz. 12-tej z Kalatówek do szpitala przewieziono turystkę, która doznała urazu nogi.

Do podobnego zdarzenia doszło chwilę później w Dol. Strążyskiej, gdzie w wyniku upadku kontuzji nogi doznała turystka. Ranną po udzieleniu I pomocy przetransportowano do szpitala.

Piątek 26.02. Po godz. 13-tej z Kalatówek do szpitala przewieziono dziecko, które doznało kontuzji nogi.

Tuż przed 14-tą powiadomiono TOPR, że na szlaku z Gubałówki w pobliżu „Mostka” znajduje się turystka, która doznała urazu nogi. Z pomocą pospieszył ratownik pełniący dyżur na Gubałówce,  a do pomocy w transporcie z Centrali wyruszyła 4- osobowa ekipa ratowników. Ranną po zaopatrzeniu kolejką zwieziono do dolnej stacji i przekazano załodze karetki.

Sobota 27.02. Po godz. 14-tej powiadomiono TOPR, że w rejonie Witowa podczas jazdy skuterem upadła, doznając prawdopodobnie urazu kręgosłupa 7-mio letnia dziewczynka. Ponieważ do wypadku doszło w miejscu trudno dostępnym, w tamten rejon ratownicy polecieli śmigłowcem. Po desancie w pobliżu miejsca zdarzenia, poszkodowaną zaopatrzono i śmigłowcem przetransportowano do szpitala.

Po godz. 16-tej z Dol. Kondratowej przetransportowano do szpitala narciarkę skitourową, która doznała urazu nogi.

Niedziela 28.02.

Po godz. 16.45 z Hali Gąsienicowej przewieziono do szpitala taternika, który doznał urazu barku.

Na najbliższy tydzień w Tatrach przewidywane są opady śniegu, ma wiać dość silny wiatr, a temperatura ma być kilka stopni poniżej zera. Na Podhalu należy spodziewać się opadów deszczu,  deszczu ze śniegiem i śniegu. Tak więc prawdziwie śnieżnej zimy dalej nie widać.

Przed wyruszeniem na tatrzańskie szlaki należy zapoznać się z aktualnie ogłoszonym stopniem zagrożenia lawinowego i prognozą pogody.

W rejonie Kasprowego dobre warunki narciarskie panują w Kotłach. Im niżej tym śniegu mniej. Tam można natrafić na wystające spod śniegu kamienie. Czynne są wszystkie stacje narciarskie. Śniegu tam nie brakuje, a nocne ochłodzenia pozwolą na dośnieżanie tras. Ponieważ skończyły się ferie, na trasach będzie panował zdecydowanie mniejszy ruch. Warto teraz przyjechać na narty.
                                                             Adam Marasek

Fundacja TOPR

  

Aplkacja Ratunek

 

www.bezpieczniewgory.pl

exte end ext