TOPR realizuje zadania ratownictwa górskiego dzięki środkom finansowym MSWiA

 

Kronika TOPR 03.04.2016

Za nami świąteczny najazd gości. Chociaż pogoda w Święta nie dopisała, każdy kto przyjechał pod Tatry mógł wędrować w zimowych warunkach, oglądać krokusy w Chochołowskiej lub całkiem dobrze pojeździć na nartach, bo większość stacji narciarskich była czynna w Święta.
Ratownicy TOPR mieli w tym czasie trochę pracy.


Niedziela 20.03.

Po godz. 15-tej z Kotelnicy Białczańskiej do szpitala przetransportowano śmigłowcem narciarza, który jadąc zbyt szybko wypadł z trasy, wpadł do lasu doznając wielonarządowych obrażeń.

Wtorek 22.03.

Dzięki aplikacji „Na ratunek” udało się namierzyć i naprowadzić na szlak turystę, który wędrując we mgle przez Czerwone Wierchy, miał problemy orientacyjne. Turysta z Małołączniaka bezpiecznie dotarł na Przysłop Miętusi.

Sobota 26.03.

Po godz. 15-tej powiadomiono TOPR, że w Dol. Pustej turystka doznała urazu nogi. W rejon zdarzenia wyruszył ratownik pełniący dyżur w Stawach a do pomocy w transporcie wyruszyła z Centrali 4-osobowa ekipa ratowników. Świadkowie zdarzenia przetransportowali turystkę do wylotu. Dol. Pustej skąd skuterem została ona przewieziono do schroniska w Stawach i dalej w kierunku Wodogrzmotów. Około godz. 19-tej ratownicy transportujący turystkę do Wodogrzmotów usłyszeli wołanie o pomoc dochodzące z rejonu Dol.  Buczynowej lub masywu Koziego. Poszukiwania wzywających pomocy nie przyniosły rezultatu. Prawdopodobnie wędrujący w tamtym rejonie turyści nawoływali się we mgle, co omyłkowo wzięto za wzywanie pomocy.

Wtorek 29.03.

Po godz. 11-tej z progu Czarnego Stawu nad M. Okiem przetransportowano śmigłowcem do szpitala turystkę, która doznała bolesnego urazu stawu skokowego.

Sobota 2.04.

Po godz. 14-tej z Rusinowej Polany do szpitala przetransportowano turystkę, która doznała urazu stawu skokowego.

Niedziela 3.04.

O godz. 14.33 do TOPR zadzwonił turysta informując, że widział jak przed chwilą po śniegach powyżej Buli pod Rusami zjechała około 300 m turystka. Jest zszokowana, poobijana i poobcierana. Wystartował śmigłowiec. Z jego pokładu ratownicy desantowali się w pobliżu oczekującej na pomoc turystki.  Po zaopatrzeniu przetransportowano ją do szpitala.

O godz. 15.43 powiadomiono ratowników, że poniżej schroniska w Dol. Chochołowskiej na zalodzonym odcinku drogi upadła turystka, doznając bolesnego urazu nogi. Poszkodowaną samochodem przewieziono do szpitala.

W niedzielę 3.04. zakończyła zimową działalność Stacja Narciarska Kotelnica Białczańska. Tak więc narciarzom, którzy chcieliby jeszcze pojeździć pozostaje tylko Kasprowy, gdzie są jeszcze całkiem dobre warunki narciarskie.

Na najbliższe dni przewidywana jest słoneczna pogoda. W górach ma być ciepło, tak, że zalegający śnieg będzie topniał. Na dodatek pod koniec tygodnia przewidywane są w Tatrach opady deszczu i burze, co jeszcze przyspieszy topnienie pokrywy śnieżnej. W takich warunkach można się spodziewać lawin gruntowych. Skiturowcom i freeraidowcom zalecamy daleko posuniętą ostrożność.

                                                       Adam Marasek   

Fundacja TOPR

Fundacja TOPR

  

Aplkacja Ratunek

 

www.bezpieczniewgory.pl

exte end ext