TOPR realizuje zadania ratownictwa górskiego dzięki środkom finansowym MSWiA

 

Kronika TOPR 02.05.2016

Za nami ostatni tydzień kwietnia, w którym jak to w kwietniu była pogodowa huśtawka. Intensywne opady śniegu, które spowodowały wzrost zagrożenia lawinowego, potem piękna pogoda, mróz a po nim ocieplenie i opady deszczu. Opady śniegu poprawiły warunki narciarskie na Kasprowym Wierchu, ale zasypały szlaki, co utrudniło turystom wędrowanie. Doszło do kilku wypadków.


25.04. Poniedziałek

O godz. 16.34 do TOPR zadzwonili turyści informując, że w 4 osoby są na Rakoniu. Psuje się pogoda, mgła ogranicza widoczność. Maja problemy orientacyjne. Dzięki aplikacji „Na ratunek ” naprowadzono ich na szlak , tak, że bezpiecznie dotarli do schroniska na Chochołowskiej.

28.04. Czwartek

Po godz. 11-tej z drogi na Kalatówki przewieziono do szpitala turystkę, która upadając złamała nogę.

Po godz. 20-tej samochodem TOPR przewieziono do schroniska na Ornaku załogę karetki pogotowia, która została wezwana celem przetransportowania turystki z oznakami problemów psychicznych.

30.04. Sobota

Przed godz. 12-tą z trasy w Kotle Gąsienicowym przetransportowano śmigłowcem do szpitala narciarza, który w wyniku upadku doznał bardzo bolesnego urazu biodra.

O godz. 14.54 do TOPR zadzwonił turysta informując, że wraz ze znajomą szli z M. Oka na Szpiglasową Przeł. Weszli w eksponowane, zaśnieżone miejsce, z którego boją się ruszyć. Proszą o pomoc. Z pomocą pospieszył ratownik z M. Oka . Tuż przed 17-tą  dotarł do oczekujących na pomoc turystów i asekurując, przed 20-tą doprowadził do schroniska w M. Oku. 

Po godz. 17-tej na prośbę Pogotowia, samochodem TOPR, przewieziono z Kotelnicy Gubałowskiej do szpitala, chorą mieszkankę tego przysiółka.

1.05. Niedziela.

Po godz. 10-tej powiadomiono TOPR, że na szlaku pomiędzy Dol. Olczyską a Kopieńcem w wyniku upadku, urazu kręgosłupa doznała turystka. Z pomocą pospieszyła 6-cio osobowa ekipa ratowników. Po udzieleniu I pomocy poszkodowaną samochodem przetransportowano do szpitala.

O godz. 13.28 do TOPR zadzwoniła turystka informując, że wraz z kolegą  są na Koziej Przeł. Ze względu na trudne dla nich warunki,  boją się schodzić. Proszą o pomoc. Z pomocą pospieszyła 3-osobowa ekipa ratowników. Częściowo na nartach, częściowo pieszo o godz. 16.20 ratownicy dotarli do turystów i po założeniu uprzęży asekurując, opuścili turystów do Dol. Pustej, skąd turyści ruszyli do schroniska w Stawach. Ratownicy wyszli na Kozią Przeł. na nartach zjechali w kierunku Czarnego Stawu i dalej pieszo dotarli do Murowańca a stamtąd samochodem po godz. 20-tej dotarli na Centralę.

O godz. 13.50 do TOPR dotarła informacja, że w rejonie szlaku z Dol. Chochołowskiej na Iwaniacką  Przeł. znajduje, się pijany mężczyzna, który ma problemy z poruszaniem się. O zdarzeniu powiadomiono Straż Parku.

Po godz. 14-tej z Dol. Kondratowej przetransportowano do szpitala turystkę, która doznał bolesnej kontuzji kolana.

O godz. 14.16 powiadomiono Centralę TOPR, że na Przeł. między Kopami znajduje się turysta z dolegliwościami krążeniowymi. Z Centrali do Dol. Jaworzynki wyjechała 7-mio osobowa ekipa ratowników z zadaniem dotarcia do chorego i zniesienia go do w dół. Po kolejnym telefonie okazało się, że turysta znajduje się na Karczmisku, dokąd z pomocą pospieszył ratownik pełniący dyżur w Murowańcu, a samochód z ratownikami pojechał na Halę Gąsienicową. Okazało się, że mężczyzna poczuł się lepiej, tak, że z pomocą ratownika zszedł na Halę Gąsienicową, skąd samochodem przewieziono go do szpitala.

Na najbliższy tydzień przewidywana jest deszczowa pogoda. Pod koniec tygodnia ma się ochłodzić i w wyższych partiach Tatr może padać śnieg. Nie będą to dobre warunki do wędrowania, tym bardziej, że na wyżej położonych szlakach zalega jeszcze sporo śniegu.

                                                                      Adam Marasek

Fundacja TOPR

  

Aplkacja Ratunek

 

www.bezpieczniewgory.pl

exte end ext