TOPR realizuje zadania ratownictwa górskiego dzięki środkom finansowym MSWiA

 

Kronika TOPR 17.07.2016

W tym tygodniu Tatry ukazały swoje prawdziwe pogodowe oblicze.  Temperatura wahała się od blisko +25 do +5 °C a piękny i słoneczny początek tygodnia zakończył się obfitymi ulewami. Na szlakach bardzo tłoczno co w znacznym stopniu przełożyło się na wypadkowość. Ratownicy mieli pełne ręce roboty. I tak:

Poniedziałek 11.07

Po południu w dolinie Kościeliskiej urazu stawu skokowego doznała 11-letnia turystka. Po udzieleniu pierwszej pomocy ranną przetransportowano do szpitala. W trakcie działań w Dol. Kościeliskiej ratownicy zostają powiadomieni o kolejnym wypadku turystycznym. Na polanie Chochołowskiej ukąszony został przez żmiję młody turysta. Po udzieleniu pierwszej pomocy został on karetką TOPR przetransportowany do zakopiańskiego szpitala.  Po godzinie 14 ponowne zgłoszenie z Doliny Kościeliskiej. Tym razem pomocy potrzebuje dwoje dzieci , którzy po zwiedzeniu jaskini Mroźnej źle się poczuli (nudności, mdłości).


Wtorek 12.07

Godz 11:19. TOPR zostaje zawiadomiony o poważnym wypadku rowerowym na Polanie Chochołowskiej. Urazu głowy doznała tam  45 letnia kobieta. Ranną po zaopatrzeniu przetransportowano do szpitala. Po godzinie 13 ratownicy niemal równocześnie zostają powiadomieni o wypadkach turystycznych na Wiktorówkach – uraz stawu skokowego; i w górnej części kotła Goryczkowej – ześlizgnięcie się po stromych trawach. Turyści po udzieleniu pierwszej pomocy zostali ewakuowani do szpitala. Po godz. 15 pracownik TPN zgłasza złamanie ręki u młodego turysty na Kalatówkach. Ranny po zaopatrzeniu urazu został przekazany do szpitala. Po godz. 16 CPR Kraków powiadamia o poważnym urazie stawu kolanowego w rejonie Czerwonej Przełęczy.  Ranną po zaopatrzeniu przekazano do zakopiańskiego szpitala. Jednocześnie w trakcie działań w dol. Strążyskiej z Murowańca ewakuowano do szpitala turystę z urazem stawu skokowego. Po godz. 19 GOPR Podhale prosi o pomoc w transporcie śmigłowcem turysty z poważnym zachorowaniem z wierzchołka Trzech Koron. Turysta został przekazany na pokładzie śmigłowca do szpitala w Nowym Targu.

Środa 13.07

Po godz 10 GP GOPR łączy rozmowę telefoniczną z turystką, która doznała urazu głowy w trakcie wycieczki na Nosal. Ranną po zaopatrzeniu ewakuowano do szpitala. Po godz. 16 z Murowańca do zakopiańskiego szpitala przetransportowano turystę , który  doznał poważnych obtarć i stłuczeń.

Piątek 15.07

Tuż przed godz. 9 Schronisko Kalatówki prosi o transport turysty skarżącego się na bóle kolki nerkowej. Turysta karetką TOPR został przewieziony do zakopiańskiego szpitala. Po godz. 14 CPR Kraków łączy rozmowę z turystą, który znajduje się w rejonie Kondrackiej Przełeczy. Turysta informuje ratowników o poważnym zachorowaniu swojej znajomej (mocne osłabienie, krótkotrwałe utraty przytomności, wymioty). Turystka została ewakuowana do szpitala na pokładzie  śmigłowca.

Niedziela 17.07 to prawdziwy Armagedon. Intensywnie padający deszcz przyczynił się do wystąpienia wód ze swoich naturalnych torów. Rwące i przybierające  potoki  stwarzały poważne zagrożenie dla wędrujących turystów. Na szczęście obyło się bez poważnych wypadków.

Na najbliższy tydzień synoptycy zapowiadają poprawę pogody. Apelujemy do turystów wybierających się w Tatry o rozwagę i prawidłowe planowanie swoich wakacyjnych wycieczek.

                                                                                                                 Andrzej Marasek


 

Fundacja TOPR

  

Aplkacja Ratunek

 

www.bezpieczniewgory.pl

exte end ext