TOPR realizuje zadania ratownictwa górskiego dzięki środkom finansowym MSWiA

 

Kronika TOPR 05.12.2016

Zgodnie z prognozą w minionym tygodniu w Tatry zawitała zima. W Tatrach spadło sporo puchu gdyż śnieg sypał przy niskiej temperaturze. Wiatr wiejący z prędkością do 100 km/godz. wywiewał . śnieg z grani przenosząc go do żlebów i kotlinek. TOPR ogłosił III a w następne dni II stopień zagrożenia lawinowego. Zasypane i nieprzetarte szlaki nie sprzyjały turystom. Ratownicy kilka razy wyruszali z pomocą.


1.12. czwartek.

Po godz. 19-tej  na prośbę pogotowia terenową karetką TOPR przetransportowano 79-letnią mieszkankę Ciągówki do miejsca, z którego karetka pogotowia mogła dowieźć ją do szpitala.

O godz. 21.45 recepcjonistka schroniska Murowaniec powiadomiła TOPR, że ze  wspinaczki masywie Czuby nad Karbem nie powróciło 4-rech taterników. Ponieważ w książce wyjść nie podali numerów swoich telefonów, nie można było się z nimi skontaktować. Z Centrali na Halę Gąsienicową wyjechało dwóch ratowników. Gdy ratownicy po północy wyruszali na poszukiwania, do schroniska dotarli taternicy. Wobec tego ratownicy powrócili do Zakopanego. Przyczyną późnego powrotu było zbyt późne wyjście na wspinaczkę i trudne warunki na drodze wspinaczkowej.

2.12. piątek.

Po północy do TOPR zadzwonił mężczyzna informując, że przed chwilą zadzwonił do niego kolega informując, że błądzi w rejonie Sarniej Skały . Jest już zmęczony i wyziębiony. Do Dol. Strążyskiej i dalej na Czerwoną Przeł. wyruszyło dwóch ratowników, którzy o 2-giej w nocy w rejonie Sarniej Skały natrafili na poszukiwanego turystę. Po ogrzaniu i napojeniu herbatą sprowadzili go do Dol. Strążyskiej , samochodem zwieźli do wylotu Doliny i przekazali go oczekującej tam załodze karetki pogotowia.

Aktualnie TOPR ogłosił w Tatrach II stopień zagrożenia lawinowego. W najbliższym tygodniu najpierw będzie zimowa aura, pod koniec tygodnia ma się trochę ocieplić, a w przyszłym tygodniu trochę posypie nam śnieg i będzie kilkustopniowy mróz, jeśli tylko prognoza się sprawdzi. Kto jeszcze nie wyciągnął schowanych na lato nart, niech to zrobi teraz, bo od soboty ruszają kolejne stacje narciarskie. Sezon czas zacząć.

                                                                          Adam Marasek

Fundacja TOPR

  

Aplkacja Ratunek

 

www.bezpieczniewgory.pl

exte end ext