TOPR realizuje zadania ratownictwa górskiego dzięki środkom finansowym MSWiA

 

Kronika TOPR 26.12.2016

Za nami tydzień świątecznych przygotowań, sprzątania domostw i sumień by z czystym sercem zasiąść do Wigilijnego Stołu, iść na Pasterkę i radować się, że i pod Tatrami  narodził się Jezus. Nawet pogoda przygotowała się na Bożonarodzeniowe Święto sypiąc w Tatrach i na Podhalu śniegiem, co bardzo ucieszyło gości, którzy tłumnie przyjechali świętować na Podhale. Ratownicy przechodzili ostatnie przedzimowe szkolenia, by być w pełni gotowymi na zimowy sezon. W górach działo się niewiele, bo i niewielu turystów wyruszało na pokryte śniegiem szlaki.

Poniedziałek 19.12.

Po godz. 14-tej, na prośbę pogotowia z Łosiówek przetransportowano do szpitala mieszkankę tego przysiółka. Ze względu na to, że nawet terenowa karetka TOPR nie była w stanie dojechać pod dom, do pomocy wyruszyło 4 ratowników, którzy w noszach przenieśli kobietę do będącego poniżej samochodu.

Wtorek 20.12.2016.

Przed 14-tą do TOPR zadzwonił znajdujący się na Przeł. Szpiglasowej turysta informując, że około 200 m poniżej Przeł. po stronie Dol. Za Mnichem znajduje się turysta, który w wyniku upadku doznał urazu barku. Wystartował śmigłowiec. Z jego pokładu desantował się w pobliżu rannego turysty jeden z ratowników. Po udzieleniu I pomocy turysta wraz z ratownikiem został wciągnięty dźwigiem pokładowym do śmigłowca i przetransportowany do szpitala.

Sobota 24.12.

Tuż przed 14-tą do TOPR zadzwoniła turystka informując, że schodząc ze znajomymi z Hali Gąsienicowej do Kuźnic zgubili szlak. Z jej opisu wynikało, że będąc na Karczmisku weszli na szlak narciarski. Poproszono by po własnych śladach wrócili na szlak. O godz. 14.22 ponowny tel. od turystów, że odnaleźli szlak i podążają w kierunku Kuźnic.

Na najbliższy tydzień przewidywane są najpierw opady śniegu ( w Tatrach dość intensywne) połączone z silnym wiatrem a pod koniec tygodnia ma się wypogodzić. Ze względu na przewidywane opady śniegu należy liczyć się w Tatrach z zasypanymi szlakami, zagrożeniem lawinowym  i trudnościami orientacyjnymi. Prosimy o planowanie wycieczek biorąc pod uwagę warunki panujące w Tatrach, swoje turystyczne wyposażenie, siły i górskie umiejętności. W miejscu zamieszkania należy pozostawić informację o zamierzonej trasie wycieczki i przewidywanej godzinie powrotu.

Mieszkańcom Podhala i przybyłym pod Tatry gościom, ratownicy TOPR życzą wielu pomyślnych dni w Nowym 2017 Roku.

                                                                   Adam Marasek

Fundacja TOPR

  

Aplkacja Ratunek

 

www.bezpieczniewgory.pl

exte end ext