TOPR realizuje zadania ratownictwa górskiego dzięki środkom finansowym MSWiA

 

Kronika TOPR 01.01.2017

Tłumy pod Tatrami, załamanie pogody i lawinowa 3 tak po krotce można scharakteryzować ostatni tydzień 2016r. Ratownicy jak zwykle w tym gorącym okresie mieli sporo pracy. I tak:
Poniedziałek 26.12  z Hali Gąsienicowej przetransportowano turystkę z urazem mięśni uda.

Wtorek 27.12 przed godziną 14 do TOPR zadzwoniło dwoje turystów, którzy utknęli na grani gdzieś pomiędzy Rakoniem a Grzesiem. Po mimo posiadanego urządzenia GPS, załamanie pogody uniemożliwia im dalsze poruszanie się (huraganowy wiatr, intensywne opady śniegu i ograniczona widoczność).  Nie są w stanie dalej  kontynuować  wycieczki, proszą o pomoc. W miedzy czasie na Centralę dociera kolejne zgłoszenie wypadku. W trakcie wycofywania się z drogi Kochańczyka na Kotle Kościelcowym poważnej kontuzji kolana uległa młoda taterniczka. Poszkodowana została opuszczona przez współtowarzyszy do podstawy ściany i tam oczekuje na dalszą pomoc. Ranną taterniczkę przetransportowano w noszach typu Sked do Murowańca dalej samochodem do zakopiańskiego szpitala. Równolegle do prowadzonych działań w rejonie Czarnego Stawu trwała wyprawa ratunkowa w Rejonie Grzesia. Ratownicy po dotarciu do turystów ogrzali ich ,napoili i zaczęli sprowadzać do dol.Chochołowskiej. Ze względu na zły stan turystów ( wycieńczenie) koniecznym okazało się wsparcie dodatkowej grupy ratowników.  Cała wyprawa zakończyła się  po godz. 23 i przeprowadzana była przy bardzo złych warunkach pogodowych.

Tego dnia TOPR ogłosił 3 – znaczny stopień zagrożenia lawinowego.

Po godz. 19 do TOPR dociera kolejne zgłoszenie wypadku taternickiego. Dwóch taterników po skończonej drodze Potoczka na Czubie nad Karbem nie jest w stanie bezpiecznie wycofać się na szlak i powrócić do schroniska. Nie pozwala im na to gwałtowne załamanie pogody, proszą o pomoc. W rejon Czuby nad Karbem wyrusza siedmioosobowa grupa ratowników wraz z odpowiednim sprzętem. Podczas marszu w rejon wypadku ratownicy przy Zielonym Stawie nachodzą na wycieńczonego turystę, który od godz 9 rano wędrował ze Świnickiej Przeł. !!!! Po ogrzaniu  i napojeniu szczęśliwie odnalezionego dwóch ratowników wraca się ze „zgubą” do Murowańca. Reszta wyprawy ratunkowej kontynuuje wyznaczone im zadanie. Po godz. 23:30 zlokalizowano taterników. Znajdują się  na ostatnim stanowisku drogi ok. 50m od szlaku. Taternicy zostali wciągnięci na szlak za pomocą technik linowych i dalej eskortowani do Murowańca. Przebiegające w bardzo trudnych warunkach pogodowych działania zakończyły się tuz przed 3 nad ranem.

Środa 28.12 W godzinach popołudniowych ratownicy przetransportowali wycieńczonego turystę  z górnej części dol. Roztoki.   Po godz. 22 ze schroniska na Kalatówkach przewieziono do zakopiańskiego szpitala 3 letnie dziecko z raną ciętą głowy.

Czwartek 29.12 Ze schroniska w dol. Chochołowskiej przetransportowano do zakopiańskiego szpitala 70 letniego turystę z podejrzeniem zapalenia płuc. Po godz. 20 ze schroniska na Hali Ornak ewakuowano turystkę z objawami silnego zatrucia pokarmowego.

Piątek 30.12 toprowski sokół z rejonu Hali Gąsienicowej przetransportował do szpitala turystkę skarżącą się na bóle w klatce piersiowej. Tego samego dnia śmigłowiec uczestniczył w likwidacji wypadku narciarskiego na Małym Cichym. Tam poważnego urazu miednicy doznała młoda narciarka.

Sobota 31.12 ze schroniska na Kalatówkach do szpitala ratownicy przetransportowali kilkuletnie dziecko, które połknęło monetę.

Poniedziałek 2.01 również ze schroniska na Kalatówkach przewieziono do szpitala dziecko, które tym razem połknęło kawałek szkła.

Mijający tydzień to także najazd narciarzy na podtatrzańskie stoki. Niestety w tym okresie ratownicy pełniący dyżury na stacjach narciarskich udzielili pomocy ponad 200 poszkodowanym !!!

Na najbliższy tydzień synoptycy zapowiadają powrót zimy. Siarczyste mrozy, opady śniegu i silny wiatr negatywnie wpłyną na zagrożenie lawinowe. Pamiętajmy o tym fakcie i rozważnie planujmy wysokogórskie wycieczki.
                                                                                      Andrzej Marasek

Fundacja TOPR

Fundacja TOPR

  

Aplkacja Ratunek

 

www.bezpieczniewgory.pl

exte end ext