TOPR realizuje zadania ratownictwa górskiego dzięki środkom finansowym MSWiA

 

150 Rocznica Urodzin Mariusza Zaruskiego

31 stycznia 2017 roku przypada 150 rocznica urodzin Mariusza Zaruskiego – założyciela Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Urodził się 31 stycznia 1867 roku w Dumanowie na Podolu. Taternik, prekursor narciarstwa wysokogórskiego, żeglarz, twórca polskiego jachtingu, malarz, pisarz, poeta i wojskowy. Dla nas – ratowników TOPR – to przede wszystkim założyciel i wieloletni Naczelnik Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Z okazji okrągłej rocznicy urodzin Polski Związek Żeglarski – przy pełnej aprobacie i poparciu TOPR - ogłosił rok 2017 Rokiem Mariusza Zaruskiego. W dniu 31 stycznia 2017 roku odbędzie się z tej okazji uroczysta Gala w Centrum Olimpijskim PKOl  w Warszawie.

Tego samego dnia zostaną złożone wiązanki na symbolicznym grobie Mariusza Zaruskiego na Pęksowym Brzyzku w Zakopanem odsłoniętym w 1971 roku. 11 listopada 1997 roku pochowano tam urnę z ziemią z cmentarza w Chersoniu pobraną z 10 miejsc cmentarza, gdyż dokładne miejsce pochówki nie jest znane.

Mariusz Zaruski zmarł w szpitalu więziennym w Chersoniu na Ukrainie 8 kwietnia 1941 roku na skutek dyzenterii i niewydolności serca po wcześniejszym aresztowaniu (wraz z żoną) przez wojska sowieckie i deportowaniu przez różne więzienia aż do Chersonia.

Więcej na temat życia tego Wielkiego Polaka można znaleźć między innymi pod poniższymi linkami:

http://z-ne.pl/t,haslo,5627,zaruski_mariusz.html

https://pl.wikipedia.org/wiki/Mariusz_Zaruski

http://wyborcza.pl/alehistoria/1,121681,17205651,Mariusz_Zaruski___Harnas__ulan__wilk_morski.html

Mariusz Zaruski

Mariusz Zaruski

Mariusz Zaruski

Mariusz Zaruski

Fundacja TOPR

  

Aplkacja Ratunek

 

www.bezpieczniewgory.pl

exte end ext