TOPR realizuje zadania ratownictwa górskiego dzięki środkom finansowym MSWiA

 

Kronika TOPR 05.02.2017

Na Podhalu i w Tatrach zima w pełni. Przydałoby się trochę więcej śniegu zwłaszcza w Tatrach. Na tatrzańskich szlakach trochę wędrujących w zimowych warunkach turystów. Za to na trasach narciarskich jeździ wielu narciarzy i snowboardzistów. Niestety dochodzi do sporej liczby wypadków. Dyżurujący tam ratownicy mają sporo pracy. Na tatrzańskich szlakach doszło w minionym tygodniu do kilku wypadków.

Poniedziałek 30.01.

Tuż przed 16-tą do TOPR zadzwoniła turystka schodząca z Giewontu informując, że zgubiła szlak, nie wie gdzie jest. Prosi o pomoc. Podczas rozmowy z nią udało się ustalić, że turystka znajduje się po stronie Dol. Kondratowej. Tam też skuterem wyjechało z Centrali 2  ratowników. Po dojechaniu do schroniska, ratownicy ruszyli w kierunku Kondrackiej Przeł. O godz. 17.43 dotarli do turystki i sprowadzili ją do schroniska.

Przed 19-tą powiadomiono ratowników, że na szlaku z Murowańca na Psią Trawkę urazu nogi doznała turystka. Z pomocą pospieszył ratownik pełniący dyżur na Hali Gąsienicowej, jadąc skuterem do oczekującej na pomoc turystyki. Po udzieleniu I pomocy turystka została zwieziona na Brzeziny skąd własnym transportem udała się do szpitala.  

Wtorek 31.01.

O godz. 12.12 do TOPR zadzwoniło dwoje turystów informując, że wyszli z Myślenickich Turni w kierunku Kasprowego. Są powyżej górnej granicy lasu w miejscu, z którego nie są w stanie się ruszyć. Proszą o pomoc. Z pomocą pospieszył ratownik pełniący dyżur na Kasprowym W.  Po godz. 13-tej dotarł do turystów i sprowadził ich na Myślenickie Turnie.

Czwartek 2.02.

O godz.13.37 do TOPR dotarła informacja, że na Przeł. Kondrackiej Wyżniej znajduje się turysta, który doznał urazu nogi. Wystartował śmigłowiec. Z jego pokładu ratownicy desantowali się w pobliżu turysty. Po udzieleniu I pomocy został on  windą wciągnięty na pokład będącego w zawisie śmigłowca i przetransportowany do szpitala.

Po godz. 14-tej z drogi na Kalatówki przewieziono do szpitala 12-letnią turystkę, skarżącą się na silny ból brzucha.

Piątek 3.02.

Przed godz. 14-tą z Kalatówek do szpitala przewieziono turystkę, która doznała urazu kolana.

Sobota 4.02.

Przed godz. 14-tą powiadomiono TOPR, że podczas zejścia z Czerwonej Przeł. do Dol. Strążyskiej turystka poślizgnęła się i upadając złamała palec u ręki. Boi się dalej schodzić. Z Centrali z pomocą pospieszyło 2 ratowników. Po dojechaniu quadem do szałasu, ratownicy pieszo udali się w kierunku Czerwonej Przeł. napotykając na szlaku kontuzjowaną turystkę. Po udzieleniu i pomocy turystkę sprowadzono do szałasu w Dol. Strążyskiej.

W czasie działań  w Dol. Strążyskiej do TOPR zadzwonił turysta informując, że w rejonie Długiego Stawu w Dol. Gąsienicowej zsunął się po stromych śniegach doznając bolesnego urazu barku. Wystartował śmigłowiec. Z jego pokładu ratownicy desantowali się w pobliżu miejsca zdarzenia. Po udzieleniu I pomocy turysta został włożony do noszy francuskich, w których wraz z ratownikiem został windą wciągnięty na pokład będącego w zawisie śmigłowca i przetransportowany do szpitala.

Na najbliższy tydzień w Tatrach przewidywane są na początku tygodnia niewielkie opady śniegu a później ma być słonecznie, ale mroźno. Na Podhalu temperatury w dzień mogą osiągać w ciągu dnia dodatnie temperatury, które nie powinny popsuć dobrych warunków śniegowych na trasach narciarskich. Ponieważ na zimowe ferie wybierają się pod Tatry mieszkańcy kolejnych województw apelujemy o spokojną i bezpieczną jazdę , by nie doprowadzać do wypadków narciarskich. Wybierając się w Tatry należy pamiętać, że na szlakach panują w pełni zimowe warunki.

                                                              Adam MarasekFundacja TOPR

Fundacja TOPR

  

Aplkacja Ratunek

 

www.bezpieczniewgory.pl

exte end ext