TOPR realizuje zadania ratownictwa górskiego dzięki środkom finansowym MSWiA

 

KRONIKA TOPR 19.03.2017

Po mimo umiarkowanego ruchu turystycznego w górach ratownicy nie narzekali na brak pracy. I tak:

Poniedziałek 13.03

O godz. 17 do TOPR dodzwonił się turysta ,który zgubił się na Czerwonych Wierchach. Zalegająca mgła i zapadający zmrok uniemożliwiają mu orientację w terenie, prosi o pomoc. Turyście udaje się odnaleźć słupek graniczny – nr słupka wskazuje, że turysta znajduje się na wierzchołku Ciemniaka. Ratownik dyżurny telefonicznie naprowadził turystę na szlak. Po godzinie 19 turysta bezpiecznie dociera na Zachradziska w Dol.Kościeliskiej.


Wtorek 14.03

Godz.14:10 CPR Kraków informuje, że na dojściu do Pustelni Brata Alberta na Kalatówkach znajduje się 80 – letni mężczyzna z niedowładem kończyn dolnych. Turysta karetką TOPR został przetransportowany do zakopiańskiego szpitala.

Piątek 17.03

Godz.10:43 telefoniczne zgłoszenie od turystów o lawinie ,która zeszła ze Wschodniej Ściany Kościelca do Kościelcowego Kotła. Zgłaszający widzą prawdopodobnie dwa poruszające się na lawinisku punkty. O sprawdzenie lawiniska poproszona zostaje załoga śmigłowca, która w rejonie Zamarłej Turni przeprowadzała ćwiczenia. Po dokładnym sprawdzeniu lawiniska z powietrza załoga śmigłowca nie stwierdziła obecności żadnych osób na lawinisku. Nie stwierdzono także obecności żadnego zespołu taterników w tamtym rejonie (książka wyjść taternickich). W związku z powyższym śmigłowiec powrócił w rejon Zamarłej Turni na dalszą część szkolenia.

Godz.12:28 do TOPR dodzwonił się turysta ze Szpiglasowej Przełęczy. Informuje ,że boi się sam schodzić ze względu na trudne warunki śniegowe – prosi o pomoc. Turysta za pomocą śmigłowca zostaje ewakuowany do Zakopanego.

Godz.15:39 kolejne zgłoszenie wypadku turystycznego. Tym razem w rejonie Trzydniowiańskiego Wierchu turystka doznała poważnego urazu stawu kolanowego. I w tym przypadku ewakuacja poszkodowanej odbyła się przy użyciu śmigłowca.

Sobota 18.03

Na prośbę Pogotowia karetka TOPR pomagała w transporcie pacjentki na przysiółek Łosiówki.

Niedziela 19.03

Po godz.12 w Świnickiej Kotlince doszło do wypadku narciarskiego. Podczas zjazdu ze Świnickiej Przełęczy poważnej kontuzji kolana uległ skialpinista. Rannego śmigłowcem przetransportowano do Zakopiańskiego szpitala.

Na następny tydzień synoptycy przewidują znaczne ocieplenie. Taka sytuacja niekorzystnie wpłynie na stabilność pokrywy śnieżnej. Wybierającym się w Tatry sugerujemy zapoznanie się z aktualnym komunikatem lawinowym.
                                                     

                                                          Andrzej Marasek

Fundacja TOPR

Fundacja TOPR

  

Aplkacja Ratunek

 

www.bezpieczniewgory.pl

exte end ext