TOPR realizuje zadania ratownictwa górskiego dzięki środkom finansowym MSWiA

 

KRONIKA TOPR 22.05.2017

Mimo zmiennej pogody jaka panowało w minionym tygodniu , na tatrzańskie szlaki  każdego dnia wyruszało wiele szkolnych wycieczek i indywidualnych turystów, którzy przysporzyli trochę pracy ratownikom. Na szczęście nie doszło do poważniejszych wypadków i kontuzji.

Poniedziałek 15.05.

Po godz. 17-tej z Pisanej do szpitala , przetransportowano uczestniczkę szkolnej wycieczki, która zasłabła i nie była w stanie o własnych siłach dojść do Kir.

Środa 17.05.

Po godz. 14-tej z rejonu Przeł. między Kopami przetransportowano śmigłowcem do szpitala turystkę, która schodząc w kierunku dol. Jaworzynki doznała bolesnego urazu kolana.
Przed godz. 15-tą powiadomiono TOPR, że u wylotu Dol. Białego znajduje się turystka z urazem nogi. Została ona samochodem przewieziono do szpitala.

O godz. 15.32 do TOPR zadzwoniło dwoje turystów informują, że idąc na Świnicką Przeł. od Świnickiej Kotlinki zgubili szlak, weszli we wsch. eksponowane zbocza Pośrednie Turni, skąd boją się ruszyć. Wystartował śmigłowiec. Z jego pokładu w pobliżu turystów desantowało się 3 ratowników. Po założeniu uprzęży ewakuacyjnych turyści wraz z ratownikami zostali wciągnięci windą na pokład będącego w zawisie śmigłowca i przetransportowani do Zakopanego.

Czwartek 18.05.

O godz. 11.18 do TOPR dotarła informacja, że w Dol. Strążyskiej znajduje się 13-letni uczestnik szkolnej wycieczki, leczący się na epilepsje, który bardzo źle się poczuł. Wystartował śmigłowiec. Z jego pokładu ratownicy desantowali się w rejonie Polany Strążyskiej. Po udzieleniu I pomocy młody turysta został przetransportowany do szpitala.

Po godz. 14-tej powiadomiono Centralę TOPR, że podczas zejścia z Czarnego Stawu nad M. Okiem bolesnego urazu stawu skokowego doznała 17-letnia uczestniczka szkolnej wycieczki. Opiekunowie doprowadzili ją do schroniska, ale dalej nie zejdzie o własnych siłach. Z Centrali wyjechał samochód, którym kontuzjowaną przewieziono do szpitala. Po drodze z  rejonu Włosienicy zabrano 11-latka, który doznał krwotoku z nosa.

Po godz. 15-tej z Hali Gąsienicowej do szpitala przewieziono samochodem TOPR 17-letnią uczestniczkę wycieczki szkolnej, która doznała urazu stawu skokowego.

O godz. 17.39 do TOPR dotarła informacja, że podczas zejścia ze Szpiglasowej Przeł. w kierunku M. Oka poślizgnęła się na stromych, twardych śniegach jedna z turystek, zatrzymując się poniżej w eksponowanym terenie. Z pomocą pospieszyła jej koleżanka, która stwierdziła ,że jej znajomej  nic  poważnego się nie stało, ale turystki bały się stromym terenem wrócić na szlak. Wystartował śmigłowiec. Z jego pokładu ratownicy desantowali się w pobliżu. Po udzieleniu I pomocy, turystkom założono uprzęże ewakuacyjne, w których wraz z ratownikami zostały wciągnięte na pokład będącego w zawisie śmigłowca i przetransportowane do Zakopanego.

Piątek 20.05.

Tuż przed 16-tą do TOPR zadzwonił turysta informując, że wraz z trzema znajomymi schodząc z 5-ciu Stawów do M. Oka zgubili szlak. Ratownik dyżurny wysłał na ich telefon link do aplikacji „ Ratunek” ( www.ratunek.eu ),  która po zastosowaniu pozwoliła na określenie ich współrzędnych. Dzięki temu okazało się, że turyści są w rejonie Kępy około 100 m od szlaku. Przez telefon naprowadzono turystów na szlak, którym bezpiecznie dotarli do M. Oka.

Okołom 16.30 do TOPR zadzwoniła turystka informując, że zgubiła się w rejonie Kasprowego W. Dzięki jej telefonicznemu opisowi, okazało się, że turysta jest w pobliżu górnej stacji wyciągu w Goryczkowej. Turystkę naprowadzono na szlak, którym wkrótce dotarła do budynku stacji kolejki na Kasprowym.

Sobota 21.05.

O godz. 4.20 do TOPR zadzwonił mężczyzna informując, informując, że wraz ze znajomymi    są  gdzieś pomiędzy Ratułowem, Dzianiszem, a Nowym Bystrym. Jeden z nich dostał ataku padaczki a są w miejscu gdzie nie dojedzie karetka. Proszą o pomoc. I tym razem na ich komórkę przesłano link do aplikacji „ Ratunek” ( www.ratunek.eu ). Po zainstalowaniu aplikacji przez wzywających pomocy i tym razem precyzyjnie zlokalizowano turystów. Z Centrali w tamten rejon wyruszyła 4 - osobowa grupa ratowników. Około 5.30 ratownicy dotarli na miejsce. Po udzieleniu I pomocy, mężczyzna będący po ataku padaczki został przewieziony do szpitala.

W najbliższych dniach pogoda nie będzie łaskawa dla turystów. Będzie padał deszcz, mogą pojawić się burze. Ma się ochłodzić, a w wyższych partiach Tatr możliwy jest opad śniegu.
Przed wyruszeniem na tatrzańskie szlaki należy zapoznać się z aktualną prognozą pogody i w stosunku do niej planować wycieczki. Należy również pamiętać o zalegającym śniegu w wyższych partiach Tatr.
                                                                  Adam Marasek

 

Fundacja TOPR

Fundacja TOPR

  

Aplkacja Ratunek

 

www.bezpieczniewgory.pl

exte end ext