TOPR realizuje zadania ratownictwa górskiego dzięki środkom finansowym MSWiA

 

100 ROCZNICA URODZIN TADEUSZA ORŁOWSKIEGO

100 lat temu 13 września 1917 roku w Kazaniu urodził się Tadeusz Orłowski – taternik, alpinista i pionier polskiej transplantologii, nefrolog, członek rzeczywisty PAN.

Przez krótki czas pod koniec drugiej Wojny Światowej i zaraz po jej zakończeniu był ratownikiem TOPR biorąc udział w kilku wyprawach ratunkowych.

Był autorem szeregu trudnych dróg w Tatrach m.in. do niego należy pierwsze przejście Żlebu Drege’a na Granatach, komina Świerza wprost na zachodniej ścianie Kościelca, czy też uznawanej za najtrudniejszą drogę okresu międzywojennego północno – zachodnią ścianą Galerii Gankowej.

Był redaktorem tajnego „Taternika” w latach 1940 – 1945. Był profesorem Akademii Medycznej w Warszawie, wieloletnim członkiem Prezydium PAN, a w 1966 roku wraz z Janem Nielubowiczem dokonał pierwszego udanego przeszczepu nerki od zmarłego dawcy.

Profesor Tadeusz Orłowski zmarł 30 lipca 2008 roku w Warszawie pozostając niezwykle ciekawą, a ciągle zbyt mało znaną postacią związaną z Tatrami. Rodzina Pana Profesora przekazała do TOPR szereg niezwykle dla nas cennych pamiątek, które mamy nadzieję znajdą odpowiednie miejsce w przyszłości ku pamięci tego niezwykłego człowieka.

Więcej można przeczytać m.in. :

https://pl.wikipedia.org/wiki/Tadeusz_Or%C5%82owski_(lekarz)

http://www.nieznanetatry.pl/tadeusz-orlowski,58.html

http://www.portalgorski.pl/artykuly/sylwetki/ludzie-gor/1450-tadeusz-orlowski-lekarz-w-tatrach

http://www.tlw.waw.pl/index.php?id=51&newsy_id=574

http://www.goryonline.com/tadeusz-orlowski,150,i.html

Od lewej: Kazimierz Paszucha, Jan Staszel, Tadeusz Orłowski, Stanisław Siedlecki i alpinista francuski. Fot. Jerzy Hajdukiewicz

Fundacja TOPR

  

Aplkacja Ratunek

 

www.bezpieczniewgory.pl

exte end ext