TOPR realizuje zadania ratownictwa górskiego dzięki środkom finansowym MSWiA

 

KRONIKA TOPR 26.03.2018

Po okresie mrozów, mgieł, i opadów śniegu nad Tatrami pojawiło się słońce, które przez kilka dni  świecąc na bezchmurnym niebie, przypomniało prawdziwą tatrzańską marcową pogodę.  Wykorzystując piękne dni w Tatry zawitało wielu turystów i narciarzy. Szczególnie cenili sobie pogodę i świetne warunki śniegowe freeraiderzy i skitourowcy, którzy pojawili się we wszystkich tatrzańskich dolinach robiąc trudne zjazdy i długie narciarskie wycieczki.

Ratownikom miniony tydzień minął dość spokojnie. Zanotowano tylko kilka interwencji.


Środa 21.03.

Przed godz. 9-tą z Hali Gąsienicowej na Brzeziny zwieziono skuterem turystę, który doznał urazu kolana.

Piątek 23.03.

Tuż przed 14-tą do TOPR zadzwonił litewski turysta informując, że idzie na Giewont. Jest twardy, zlodzony śnieg, on ma śliskie buty,  nie ma raków ani czekana. Boi się dalej poruszać, by nie zsunąć się po stromych śniegach. Wystartował śmigłowiec. Z jego pokładu dostrzeżono turystę w rejonie Małego Giewontu. Tam desantowali się ratownicy. Jakie było ich zdziwienie, gdy okazało się , że turysta idzie tylko w skarpetkach, bo zdjął z nóg śliskie buty. Turystę śmigłowcem przetransportowano do Zakopanego.

Tuż przed 15-tą powiadomiono TOPR, że podczas zjazdu na nartach z Kondratowej, narciarz upadł tak niefortunnie , że krawędzią swojej narty głęboko rozciął nogę. Rana mocno krwawi, potrzebna pomoc. Z Kasprowego w rejon wypadku wyruszył pełniący tam dyżur ratownik a z Centrali skuterem wyruszyło kolejnych dwóch ratowników, którzy udzielili I pomocy narciarzowi. Ze względu na duże rozcięcie i krwawienie , narciarza do szpitala przetransportowano śmigłowcem.

Przed 19-tą  z Hali Gąsienicowej na Brzeziny zwieziono skuterem turystkę , która doznała urazu nogi.   

W Tatry wraca zima. Na najbliższe dni przewidywane są opady śniegu i ujemne temperatury. Jeśli prognoza się sprawdzi, to w Święta Wielkanocne może w Tatrach spaść do 20 cm śniegu, a na Podhalu może padać deszcz i deszcz ze śniegiem.

Ratownicy TOPR życzą wszystkim mieszkańcom Podhala i przybyłym na wypoczynek turystom i narciarzom, spokojnych, rodzinnych i bezpiecznych Świąt Wielkanocnych.  

                                                                          Adam Marasek

Fundacja TOPR

  

Aplkacja Ratunek

 

www.bezpieczniewgory.pl

exte end ext