TOPR realizuje zadania ratownictwa górskiego dzięki środkom finansowym MSWiA

 

KRONIKA TOPR 02.04.2018

Chyba powoli staje się tradycją ,że na Święta Wielkanocne w Tatry powraca zima. Przez świąteczny weekend w górach przybyło do 20cm świeżego puchu a wiejący wiatr w porywach przekraczał 100km/h. Warunki te spowodowały, że wzrosło zagrożenie lawinowe.                                                                                                               

Mimo świątecznego okresu w Tatrach doszło do paru wypadków. I tak:

Wtorek 27.03

Z M.Oka ewakuowano turystkę, która w pobliżu schroniska upadła i złamała rękę.

Środa 28.03

Telefoniczne zgłoszenie nietypowego wypadku od grupy turystów poruszających się zielonym szlakiem od Kuźnic na Kasprowy. Ok. 800m nad Myślenickimi Turniami natknęli się oni na dwie kobiety, które są mocno wychłodzone i przemoczone. Wg ustaleń kobiety te siedzą w tym miejscu już od dwóch godzin!!. Ich ubiór pozostawia wiele do życzenia (tenisówki, dżinsy i skąpe kurteczki). Ratownicy po dotarciu na miejsce ocenili, że jedna z turystek nie jest w stanie poruszać się o własnych siłach a jej stan wymaga pilnego transportu do szpitala. W związku z czym mocno wychłodzona turystka śmigłowcem została przetransportowana do zakopiańskiego szpitala. Jej koleżanka natomiast w asyście ratowników została ewakuowana do Kuźnic.

Czwartek 29.03

Tuż po południu CPR Kraków powiadamia ratowników o upadku turysty w rejonie Wrót Chałubińskiego. W wyniku upadku po stromym zaśnieżonym stoku doznał on urazu barku oraz złamania kończyny dolnej. Rannego śmigłowcem przetransportowano do zakopiańskiego szpitala.

Piątek 30.03

W godzinach popołudniowych z Hali Gąsienicowej ewakuowano turystę z rozciętą głową (spadający lód) oraz skialpinistę , który podczas zjazdu z Dol. Pańszczycy doznał urazu stawu kolanowego.

Sobota 31.01

Po godz. 16 z Dol. Pięciu Stawów Polskich, śmigłowcem ewakuowano skialpinistę z urazem stawu kolanowego.

Od 28.03 ratownicy TOPR wspólnie z Zakopiańską Policją prowadzili poszukiwania obywatela Czech, który być może  udał się w Tatry ok. 16.03,prawdopodobnie z zamiarem popełnienia samobójstwa. Po ustaleniu ostatniego logowania jego telefonu wyznaczono priorytetowe obszary poszukiwań w rejonie Nosala, Kasprowego i Świnicy, które to rejony przez parę dni były skrupulatnie przeszukiwane przez ratowników oraz psy ratownicze. Poszukiwania jak do tej pory nie przyniosły rezultatu.

Na najbliższy tydzień synoptycy zapowiadają powrót wiosny w Tatry. Znaczne ocieplenie z pewnością znacznie wpłynie na warunki śniegowe w górach.  Apelujemy aby przed wyruszeniem w góry zapoznać się z aktualną prognozą pogody oraz z obowiązującym stopniem zagrożenia lawinowego.

                                Andrzej Marasek

Fundacja TOPR

  

Aplkacja Ratunek

 

www.bezpieczniewgory.pl

exte end ext