TOPR realizuje zadania ratownictwa górskiego dzięki środkom finansowym MSWiA

 

KRONIKA TOPR 05.08.2018

Aleśmy się wygrzali w minionym tygodniu. W Tatrach temperatury były co najmniej południowoeuropejskie. Ale i tak nie ma co narzekać. Ci co pozostali w miastach to dopiero mieli saunę. Taka temperatura sprzyjała odwodnieniom, zmęczeniu i dekoncentracji. Podczas tatrzańskich wędrówek turyści doznawali kontuzji stawów, złamania kończyn i problemów kardiologicznych. Ratownicy mieli sporo pracy.

Wtorek 31.07.

Po godz. 13-tej z 5-ciu Stawów przetransportowano śmigłowcem do szpitala 1,5 roczne dziecko wraz opiekunami, które doznało poważnego urazu palca

Po godz. 19-tej ze szlaku pomiędzy Przeł. w Grzybowcu a Dol. Strążyską przetransportowano do szpitala turystkę, która doznała urazu stawu skokowego.


Środa 1.08.

Tuż przed 14-tą powiadomiono TOPR, że podczas zejścia z Nosala w kierunku Tamy turysta złamał nogę. Z pomocą pospieszyła 6-cio osobowa ekipa ratowników. Po udzieleniu I pomocy, turystę w noszach Konga zniesiono nad Tamę i dalej samochodem przetransportowano do szpitala.

O godz. 15.28 do TOPR dotarła informacja, że w Dol. Małej Łąki turystka złamała nogę. Na miejsce zdarzenia wyrys zł quadem jeden z ratowników. Po dotarciu na miejsce zaopatrzył turystkę i zwiózł ją do wylotu Małej Łąki, skąd do szpitala zabrała ją karetka pogotowia.

Czwartek 2.08.

Po godz. 17-tej z Dol. Kondratowej do szpitala przetransportowano turystę, który w wyniku poślizgnięcia i upadku złamał nogę.

Po godz. 20-tej z Hali Gąsienicowej przetransportowano do szpitala turystkę z objawami silnego odwodnienia.

Piątek 3.08.

O godz.12.51 powiadomiono Centralę TOPR, że w Dol. za Bramką znajduje się 49-letni turysta z poważnymi problemami kardiologicznymi. Turystę śmigłowcem przetransportowano do szpitala.

O godz. 18.44 powiadomiono TOPR, że na szlaku pomiędzy Dol. Kondratową a Kalatówkami 62-letnia turysta upadając złamała rękę. Z pomocą z Centrali wyruszyło 4-ratowników, którzy po udzieleniu I pomocy przetransportowali turystkę do szpitala.

Sobota 4.08.

Po godz. 12-tej z M. Oka do szpitala przetransportowano osłabioną 50-cio letnią turystkę.

Po godz. 13-tej z Hali Gąsienicowej do szpitala przetransportowano turystkę, która upadając doznała urazu ręki.

Przed godz. 14-tą powiadomiono TOPR, że poniżej Przeł. między Kopami turystka z Belgii złamała nogę. Została ona śmigłowcem przetransportowana do szpitala.

Po godz. 15-tej powiadomiono TOPR, że na szlaku powyżej Czarnego Stawu Gąsienicowego znajduje się turystka z urazem stawu skokowego. Turystkę śmigłowcem przetransportowano do szpitala.

Po godz. 16-tej z Dol. pod Kołem przetransportowano śmigłowcem do szpitala turystkę z urazem stawu skokowego.

O godz. 19.33 powiadomiono TOPR, że podczas  zejścia trasą na Szymoszkowej  60-cio letnia turysta upadła doznając urazu głowy, otarć i potłuczeń. Z Centrali z pomocą pospieszyła 5-cio osobowa ekipa ratowników. Po dotarciu na miejsce udzielono rannej I pomocy i przetransportowano do szpitala.

Niedziela 5.08.

Po godz. 14-tej z Dol. Białego do szpitala przetransportowano turystkę, która upadając doznała urazu ręki.

Na najbliższy tydzień synoptycy przewidują zmienną pogodę . Prze 3 najbliższe dni ma być pogodnie. Druga część tygodnia to możliwość opadów i burz a temperatura ma się obniżyć. Przed wyruszeniem na tatrzańskie szlaki należ sprawdzić aktualną prognozę pogody, gdyż  w Tatrach zmienia się ona dynamicznie. Pamiętajmy o zabraniu ze sobą odpowiedniej ilości picia by podczas wędrówki się nie odwodnić.

                                       Adam Marasek

Fundacja TOPR

  

Aplkacja Ratunek

 

www.bezpieczniewgory.pl

exte end ext