TOPR realizuje zadania ratownictwa górskiego dzięki środkom finansowym MSWiA

 

KRONIKA TOPR 28.10.2018

Za nami tydzień zmiennej jesiennej pogody w Tatrach. Początek tygodnia to opady śniegu ( w rejonie Kasprowego spadło go około 30 cm), w weekend nadejście ciepłego, trochę deszczowego frontu, co spowodowało topnienie śniegu. Ratownicy, mieli trochę pracy.

Poniedziałek 22.10.

O godz. 18.49 powiadomiono Centralę TOPR, że w rejonie progu  Zmarzłego Stawu turysta zgubił szlak. Wszedł w eksponowany teren a nie mając światła nie potrafi bezpiecznie powrócić na szlak. Ustalono jego pozycję GPS i poproszono by czekał na ratowników, którzy w 3 osobowym składzie wyruszyli z Centrali na Halę Gąsienicową. O godz.  21.23 dotarli do turysty. Asekurując wyprowadzili go na szlak i sprowadzili do Murowańca.

Czwartek 25.10.

O godz. 19.41 do TOPR zadzwonił turysta informując, że zgubił się gdzieś w Dol. Chochołowskiej. Dzięki aplikacji „Na Ratunek” ustalono jego pozycję ( znajdował się na Polanie Trzydniówka). Z Centrali do Chochołowskiej wyjechało 2 ratowników a ze schroniska w tamten rejon wyruszył jeden z przebywających tam ratowników, który o 20.40 dotarł do turysty i przetransportował go samochodem do schroniska.

Piątek 26.10.

Po godz. 14-tej z Hali Gąsienicowej do szpitala przetransportowano turystę, który doznał urazu kolana.

Po godz. 15-tej  powiadomiono TOPR, że na Drodze do M. Oka znajdują się w dwóch różnych miejscach dwaj turyści, którzy doznali urazów nóg. Zostali oni przetransportowani do szpitala.

Niedziela 28.10.

Po godz. 13-tej z M. Oka do szpitala przetransportowano turystkę, która upadając doznała urazu twarzy.

Tuż przed 23-cią powiadomiono TOPR, że 90-cio letnia mieszkanka Zakopanego wyszła z domu, prawdopodobnie na wycieczkę w rejon Dolinek Reglowych i do tej pory nie powróciła. Sprawdzono schroniska- w żadnym z nich się nie pojawiła. Po północy z Centrali na poszukiwania wyruszyło  8-miu ratowników + pies lawinowy. Nocne poszukiwania nie przyniosły rezultatu.

Na najbliższy tydzień w Tatrach przewidywana jest zmienna pogoda. Pierwsze dni tygodnia, to możliwe okresowe opady deszczu i dość silny wiatr. Później poprawa pogody a pod koniec znów możliwe okresowe opady deszczu . Ma być dość ciepło. Na wysokości 2000 m npm mają być dodatnie temperatury. Tak więc w najbliższym czasie zima jeszcze w Tatry nie zawita.

                                                                             Adam Marasek

Fundacja TOPR

Fundacja TOPR

  

Aplkacja Ratunek

 

www.bezpieczniewgory.pl

exte end ext