TOPR realizuje zadania ratownictwa górskiego dzięki środkom finansowym MSWiA

 

KRONIKA TOPR 14.04.2019

Połowa kwietnia. W Tatrach zima, okresowe opady śniegu, w nocy ujemne temperatury, w niektóre dni zza chmur wyjrzało słońce. Na Podhalu wiosna, od czasu do czasu opady deszczu, trochę słońca. Taka kwietniowa pogoda.

Zimowe warunki w Tatrach przyczyniły się  do kilku wypadków. Musieli interweniować ratownicy.

Wtorek 9.04.

Jeden z zakopiańskich hosteli, przed 9-tą zgłosił do TOPR, że z wycieczki na Rysy, na którą wyruszył wczoraj, nie powrócił jeden z mieszkańców, pozostawiając w pokoju swoje rzeczy. Sprawdzono okoliczne schroniska. Poszukiwanego odnaleziono….. w schronisku w 5-ciu Stawach.

Środa 10.04.

Po godz. 16-tej z M. Oka na Palenicę zwieziono turystkę, która wędrując w tamtym rejonie doznała urazu stawu skokowego.

Tuż przed 19-tą powiadomiono TOPR , ze w rejonie Kasprowego błądzi 6-cio osobowa grupa głuchoniemych turystów z Niemiec, nie mogąc we mgle  trafić do budynku kolejki. Są kiepsko wyekwipowani i zmarznięci. Telefonicznie naprowadzono ich do budynku obserwatorium i polecono by tam zaczekali na ratowników. Na Kasprowy udała się dwójka ratowników, którzy po dwudziestej dotarli do obserwatorium, sprowadzili turystów do budynku kolejki, którą turyści zostali zwiezieni do Kuźnic.

Sobota 13.04.

Po godz. 15-tej poprzez aplikację „na ratunek” do TOPR dotarła informacja od jednego ze współtowarzyszy wycieczki, że z Goryczkowej Czuby po stromych śniegach zsunął się do Dol. Cichej ich kolega. Jest na granicy lasu. Zgłaszający informuję, że widzi jak jego kolega usiłuje podejść w kierunku grani, ale nie daje rady.  O zdarzeniu powiadomiono słowackich ratowników, którzy przekazali, że zaraz wyruszają z pomocą. Ustalono współrzędne turysty w Dol. Cichej i przekazano je ratownikom słowackim. Przed 19.30 Słowacy poinformowali TOPR, że bezpieczniej i szybciej będzie przetransportować turystę z powrotem na grać. Poprosili by grupa ratowników TOPR wyruszyła w rejon Czuby Goryczkowej do pomocy w transporcie.  Po godz. 20-tej 7-mio osobowa grupa ratowników TOPR wyruszyła w tamtym kierunku. Tuż przed 21-ratą ratownicy HZS dotarli do polskiego turysty i w akii rozpoczęli jego transport na grań. O 21.40 z turystą dotarli na Goryczkową Przeł. Świńską i rozpoczęli opuszczanie turysty do Świńskiej Dolinki. Tam nastąpiło spotkanie obydwu grup .Kontuzjowanego turystę przetransportowano na Gonciska, skąd samochodem przewieziono go do szpitala. Tuż przed północą ratownicy HZS i TOPR dotarli do Centrali w Zakopanem.

Na najbliższy tydzień  w Tatrach przewidywana jest zmienna pogoda. Trochę chmur, być może trochę opadów śniegu i kilka słonecznych dni. Po koniec tygodnia ma się ocieplić i nawet w nocy mają być niewielkie dodatnie temperatury. Wielkanocne Święta mają być na Podhalu ciepłe i słoneczne. W Tatrach też ma być słonecznie ale nieco chłodniej.

Ratownicy TOPR życzą wszystkim mieszkańcom Podhala i wszystkim przybyłym pod Tatry turystom, taternikom i narciarzom dobrych, rodzinnych i pogodnych Świąt Wielkanocnych.

                                                                Adam Marasek

Fundacja TOPR

Fundacja TOPR

  

Aplkacja Ratunek

 

www.bezpieczniewgory.pl

exte end ext