TOPR realizuje zadania ratownictwa górskiego dzięki środkom finansowym MSWiA

 

KRONIKA TOPR 15.12.2019

Miniony tydzień w Tatrach to walka zimy z jesienią. Najpierw mróz, opady śniegu, później halny wiejący z bardzo dużą prędkością, dodatnie  temperatury i wywiewanie śniegu. Stacje narciarskie póki mogły śnieżyły trasy, co pozwoliło niektórym z nich na uruchomienie niektórych tras. Spragnieni zimy narciarze tłumnie odwiedzali dostępne do zjazdów trasy. Ratownikom TOPR tydzień minął w miarę spokojnie, ale nie obyło się od interwencji. Wolny od działań ratowniczych czas wykorzystano na szkolenia.

Poniedziałek 09.12.

Po zmroku do TOPR zadzwonili turyści , którzy po zejściu z Krzyżnego zgubili się w Dol. Pańszczycy. Dzięki aplikacji „ Na ratunek” naprowadzono ich na szlak.

Wtorek 10.12.

W godz. popołudniowych z Hali Gąsienicowej przewieziono do Zakopanego turystę, który doznał urazu stawu skokowego.

Piątek 13.12.

Po godz. 17-tej z Hali Gąsienicowej przetransportowano karetką terenową TOPR do szpitala turystkę, która upadając doznała stłuczenia kręgosłupa.

Sobota 14.12.

Po godz. 11-tej powiadomiono TOPR, że dwóch turystów, którzy podchodzili w kierunku Koziej Przeł. Uruchomili deskę śnieżna z którą spadli w kierunku Koziej Dolinki. Turyści są na powierzchni. Jeden z nich ma uraz kolana, drugi uraz stawu skokowego. Wystartował śmigłowiec. Z jego pokładu w pobliżu turystów desantowali się ratownicy. Po udzieleniu I pomocy i założeniu uprzęży ewakuacyjnych, turyści zostali windą wciągnięci na pokład będącego w zawisie śmigłowca i przetransportowani do szpitala.

Niedziela 15.12.2019.

Po godz. 12-tej do TOPR zadzwonił turysta znajdujący się w rejonie Zadniego Granata informując, najprawdopodobniej  Żlebem z Karbu w kierunku  Czarnego Stawu zeszła lawina. Wcześniej widział w żlebie ludzi., których teraz nie widzi.  Wystartował śmigłowiec zabierając spod Centrali psa lawinowego i kilku ratowników. W czasie dolotu do TOPR zadzwonił ratownik pełniący dyżur w Murowańcu informując, że  przed chwilą zszedł Żlebem i nie ma tam żadnej lawiny. Wobec tego śmigłowiec zawrócił do bazy.

Na najbliższy tydzień w Tatrach przewidywane są niewielkie dodatnie temperatury. Ma być słonecznie i wietrznie Dopiero pod koniec tygodnia można spodziewać się niewielkich opadów śniegu. Tak więc na prawdziwą, śnieżną zimę przyjdzie jeszcze nam poczekać.

Na szlakach panują trudne warunki. Są one częściowo zasypane i zalodzone.  W żlebach i kotlinach wiatr nawiał sporo śniegu, który nie jest związany z podłożem. Wędrując takim terenem można sprowokować zejście niewielkiej lawiny. Radzimy takie depozyty nawianego śniegu omijać, lub zmienić trasę wycieczki.

                                   Adam Marasek

Fundacja TOPR

  

Aplkacja Ratunek

 

www.bezpieczniewgory.pl

www.nfosigw.gov.pl         www.wfos.krakow.pll

Realizujemy zadanie współfinansowane ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.

exte end ext