TOPR realizuje zadania ratownictwa górskiego dzięki środkom finansowym MSWiA

 

KRONIKA TOPR 21.03.2021

To był w Tatrach tydzień  gęstych mgieł i opadów śniegu. Dopiero na sam koniec tygodnia na jakiś czas pokazało się słońce, ale śnieg na koniec i tak padał. Tak więc w Tatrach zima nie odpuszcza. Mimo covidowych ograniczeń w ostatni weekend  na szlakach i trasach było tłoczno. Tłumy turystów  i  skitourowców wykorzystało mimo formalnego nadejścia wiosny w  pełni  zimowe warunki.

Poniedziałek 15.03.

Tuż przed 12-tą do TOPR zadzwoniła turystka informując, że jest w masywie Kopy Kondrackiej. Z niej zaczęła iść na Kondracką Przeł. ale ma wrażenie,  że zgubiła szlak. Podała swoje namiary GPS. Poproszono, by nie ruszała się z miejsca i czekała na ratowników, którzy zaraz wyruszą z Centrali.  Na Kondratową i dalej na Kopę Kondracką wyruszyło 2 ratowników.  Po około 20 minutach ponownie dzwoni turystka informując, że jednak zaczęła  dalej  schodzić, ale nie wie czy idzie w dobrym kierunku. Kolejne namiary GPS wykazały, że znajduje się ona w pobliżu Małołąckiej Przeł.  Poproszono by dalej się nie poruszała i czekała na ratowników, którzy o 15-tej dotarli do turystki. Ponieważ  na grani były spore nawisy, a na chwilę się przejaśniło, ratownicy poprosili o przylot śmigłowca, którym przetransportowano turystkę do Zakopanego.  

Wtorek 16.03.

Po godz. 17-tej z Hali Gąsienicowej na Brzeziny przewieziono osłabionego około 50-letniego turystę. Dalej do szpitala miał on udać się własnym transportem.

Środa 17.03.

Przed godz. 15-tą z Wiktorówek do szpitala przetransportowano turystkę, która doznała urazu nogi.

Sobota 20.03.

Od tego dnia decyzją rządu przestały kursować wyciągi. Stacje narciarskie zostały zamknięte. Na Kasprowy kursuje kolejka, ale nie wywozi narciarzy tylko turystów. W Tatrach, po wyznaczonych trasach i szlakach mogą się poruszać się skitourowcy.

Po godz. 14-tej ratownicy pełniący dyżur na Kasprowym ze szlaku pomiędzy Karbem a Zielonym  Stawem przetransportowali  do dolnej stacji wyciągu na Gąsienicowej, nim na Kasprowy i dalej kolejką do Kuźnic turystkę, która doznała urazu nogi. Do szpitala miała się udać własnym transportem.

Po godz. 17-tej  dwaj taternicy schodzący po zakończonej wspinaczce do Murowańca, natrafili w rejonie Czarnego Stawu na wychłodzonego turystę i doprowadzili go do schroniska. Stamtąd ratownik zwiózł go na Brzeziny i dalej samochodem przetransportowano go do szpitala.

Niedziela 21.03.  

Po godz. 16-tej ratownicy pełniący dyżur na Kasprowym z trasy z Goryczkowej do Kuźnic przetransportowali narciarza skitourowego, który upadając doznał urazu ręki.

Na najbliższy tydzień prognoza pogody dla Tatr wygląda następująco: w pierwszej połowie tygodnia należy się spodziewać opadów śniegu i dość niskich temperatur. W drugiej połowie ma się ocieplić, zza chmur wyjrzy słońce. Czyżby były to pierwsze oznaki wiosny? Radzimy zawsze sprawdzić aktualną prognozę pogody, bo w Tatrach pogoda zmienia się dynamicznie.

                                    Adam Marasek


Fundacja TOPR

  

Aplkacja Ratunek

 

www.bezpieczniewgory.pl

www.nfosigw.gov.pl         www.wfos.krakow.pll

Realizujemy zadanie współfinansowane ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.

exte end ext