TOPR realizuje zadania ratownictwa górskiego dzięki środkom finansowym MSWiA

 

KRONIKA TOPR 11.07.2021

W minionym tygodniu nikt nie miał prawa narzekać, na zimno. Takich ciepłych dni w Tatrach i na Podhalu dawno nie było. Wędrowanie w takich warunkach wymagało od turystów ciągłe uzupełnianie płynów. Kto o tym zapomniał szybko się odwadniał, tracił siły i nie był w stanie dalej samodzielnie się poruszać. Ratownicy wiele razy byli wzywani do takich odwodnionych i osłabionych osób. Doszło również do wielu upadków i urazów kończyn. Ratownicy nie próżnowali.

Poniedziałek 05.07.

Po godz. 13.20 powiadomiono Centralę TOPR, że przy Murowańcu zasłabła i zemdlała 17-letnia turystka. Z pomocą pospieszył ratownik pełniący dyżur na Hali Gąsienicowej. Po zaopatrzeniu zwiózł  turystkę pojazdem terenowym na Brzeziny skąd samochodem TOPR została przewieziona do szpitala.

W czasie tych działań do TOPR dotarła informacja, że w  rejonie Dol. Pysznej zasłabł 43-letni turysta. Został on śmigłowcem przetransportowany do szpitala.

Przed godz. 22-gą na Centralę TOPR zadzwonił turysta informując, że jest na Świnickiej Przeł. Jest ciemno, w latarce ma wyładowane baterie. Poproszono by powoli szedł w kierunku Kasprowego a w razie problemów zadzwonił. O północy turysta dotarł na Kasprowy.

Wtorek 06.07.

Po godz. 15-tej z Dol. Kondratowej do szpitala przewieziono 16-letnią turystkę, która osłabła tak, że  nie była w stanie o własnych siłach zejść do Kuźnic.

Przed godz. 21-szą powiadomiono Centralę TOPR, że nad M. Okiem turystka przewróciła się, uderzyła głową w kamienie, doznając głębokiej krwawiącej rany. Na miejsce zdarzenia pospieszył ratownik pełniący dyżur w M. Oku, który po udzieleniu I pomocy przewiózł ranną turystkę do szpitala.

Środa 07.07.

Po godz. 14-tej z M. Oka na Palenicę przewieziono 3 uczestników wycieczki z objawami silnego zatrucia pokarmowego. Po godz. 14.30 z Dol. Strążyskiej przewieziono do szpitala 16-letnią turystkę, która doznała urazu nogi.

O godz. 14.25 powiadomiono Centralę TOPR o wypadku pod Kondracką Przeł. 47-letnia turystka w wyniku poślizgnięcia i upadku doznała urazu nogi. Została ona śmigłowcem przetransportowana do szpitala.

Po godz. 16-tej z Hali Gąsienicowej na Brzeziny zwieziono 4 osoby skarżące się na różne dolegliwości. Dalej do szpitala mieli udać się własnym transportem.

Przed godz. 19.40 do TOPR zadzwonił turysta informując, że wraz z bratem schodzili Żlebem Kulczyńskiego. W rejonie wylotu Żlebu jego brat spadł progiem doznając urazu ręki, nogi, mocnych otarć i potłuczeń. Wystartował śmigłowiec. Z jego pokładu w pobliżu miejsca zdarzenia desantowali się ratownicy . Po udzieleniu I pomocy poszkodowany turysta został windą wciągnięty na pokład będącego w zawisie śmigłowca i przetransportowany do szpitala.

Czwartek 08.07.

Po godz. 12-tej ze Skupniowego Upłazu przetransportowano do szpitala turystkę, która doznała urazu stawu skokowego.

Po godz. 13-tej z M. Oka na Palenicę Białczańską zwieziono 15-letnia turystkę z urazem stawu skokowego

Po godz. 16-tej znad Czarnego Stawu pod Rysami przetransportowano śmigłowcem do szpitala turystkę, która tak się odwodniła, że nie była w stanie kontynuować zejścia do M. Oka.

Przed godz. 22-gą z Hali Gąsienicowej na Brzeziny przetransportowano 16-letnią mocno odwodnioną turystkę. Stamtąd własnym transportem miała się udać do szpitala.

Piątek 09.07.

Po godz. 22-giej  z rejonu Wodogrzmotów na Palenicę  zwieziono turystę, który schodząc z   5-ciu Stawów doznał urazu nogi. Do szpitala miał się on udać własnym transportem.

Sobota 10.07.

Przed godz. 9-tą z M. Oka do szpitala przetransportowano 42-letniego turystę, który upadając doznał wewnętrznych obrażeń.

Po godz. 14.20 do TOPR dotarła informacja, że podczas zejścia z Nosala turystka upadła doznając urazu nogi. Nie zjedzie o własnych siłach. Z Centrali z pomocą pospieszyło 4 ratowników, którzy przed 15-tą dotarli do turystki. Po udzieleniu I pomocy turystkę w noszach zniesiono do Kuźnic i dalej samochodem przewieziono do szpitala.

Po godz. 21-szej z Hali Gąsienicowej na Brzeziny pojazdem terenowym i dalej samochodem TOPR do szpitala, przewieziono  turystę z urazem stawu skokowego.

Na najbliższy tydzień synoptycy przewidują w Tatrach opady deszczu i burze. Pod koniec tygodnia opady mogą być intensywne. Przed wyruszeniem na tatrzańskie szlaki należy zapoznać się z aktualną prognozą pogody. Wycieczki należy planować tak, by przed burzą przynajmniej dotrzeć do schroniska.

                                             Adam Marasek

Fundacja TOPR

  

Aplkacja Ratunek

 

www.bezpieczniewgory.pl

www.nfosigw.gov.pl         www.wfos.krakow.pll

Realizujemy zadanie współfinansowane ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.

exte end ext