Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
TOPR.pl
Przekaż 1,5% podatku na działalność TOPR.
TOPR realizuje zadania ratownictwa górskiego dzięki środkom finansowym MSWiA
Kronika TOPR 29.09.2013.

Nadesłał Adam Marasek
Za nami pierwszy tydzień jesieni, trochę deszczowy, a przede wszystkim zimny. Wysoko w górach śnieg a na szlakach miejscami lód, niewidoczny dla mniej wprawnych turystów. Takie warunki nie sprzyjały wysokogórskim wycieczkom. Większość turystów wędrowała po niżej położonych szlakach. Ratownicy interweniowali kilka razy. I tak:
Wtorek 24.09.
Po godz. 14-tej powiadomiono TOPR, że poniżej Przeł. Kondrackiej znajduje się turystka, która upadając doznała bolesnej kontuzji nogi. Z pomocą pospieszyła 8-mio osobowa ekipa ratowników.

Po udzieleniu I pomocy ranną w noszach zniesiono na Halę Kondratową i dalej samochodem przewieziono ją do szpitala.
O godz. 22.45 do TOPR dotarła informacja, że na kwaterę nie powróciły z wycieczki prawdopodobnie w Dolinki Reglowe, dwie 60-letnie turystki. Sprawdzono najbliższe schroniska . Ponieważ w miejscu zamieszkania turystki nie pozoostawiły numerów swoich telefonów, nie było możliwości nawiązania z nimi łączności. Na poszukiwania w Dolinki Reglowe wyruszyła 5-cio osobowa ekipa ratowników.

 

SKODA
SALEWA
PLUS
ICAR
BP
...

TOPR realizuje w 2022 roku zadanie publiczne pod tytułem: utrzymanie gotowości ratowniczej oraz prowadzenie działań ratowniczych w Tatrach o wartości 195.000zł.
Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
Wartość wsparcia 180.000zł.Polska

DOFINANSOWANO ZE SRODKÓW BUDŻETU PAŃSTWA


NAZWA PROGRAMU LUB DOTACJI

Wykonywanie zadań z zakresu ratownictwa górskiego określonych w ustawie o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich na Terenie Tatr oraz pasma Spisko – Gubałowskiego, w celu zapewnienia warunków bezpieczeństwa osób przebywających w górach poprzez utrzymanie gotowości ratowników górskich, utrzymanie obsługi administracyjnej oraz opracowywanie i udostępnianie komunikatów lawinowych.

Wykonywanie zadań z zakresu ratownictwa górskiego określonych w ustawie o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich poprzez utrzymanie gotowości operacyjnej śmigłowca ratowniczego będącego w dyspozycji TOPR oraz wykonywanie z jego użyciem ratownictwa górskiego na obszarze Tatr, pasma Spisko – Gubałowskiego, oraz na wezwanie innych służb na obszarach górskich w szczególności południowej Małopolski.

DOFINANSOWANIE 12 266 902 zł