Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
TOPR.pl
Przekaż 1,5% podatku na działalność TOPR.
TOPR realizuje zadania ratownictwa górskiego dzięki środkom finansowym MSWiA
KRONIKA TOPR 15.08.2021

Kolejny wakacyjny tydzień w Tatrach. Pogoda dopisała, turyści też. jak to zwykle w wakacje ratownicy mieli pracowity tydzień.
Poniżej informacjach o poważniejszych działaniach TOPR.

Poniedziałek. 09.08.

12.23 Do TOPR dotarła informacja, że turysta znajdujący się w masywie Cubryny zapchał się w trudne dla niego miejsce, z którego nie jest się w stanie ruszyć. Potrzebuje pomocy. Wystartował śmigłowiec. Z jego pokładu w pobliżu turysty desantowali się ratownicy. Po desancie śmigłowiec odleciał do bazy, po drodze zabierając do szpitala turystkę, która doznała urazu nogi. Po przekazaniu turystki załodze karetki pogotowia, śmigłowiec poleciał ponownie w rejon Cubryny. W tym czasie ratownicy dotarli do turysty, założyli stanowisko, z którego opuszczono turystę i towarzyszącego mu ratownika w dogodne do podebrania  miejsce. Turystę wraz z ratownikiem windą wciągnięto na pokład będącego w zawisie śmigłowca i przetransportowano do Zakopanego.

14.23 Informacja o turystce, która na Ornaku została ukąszona przez osę  dostała silnego uczulenia, ma problemy z oddychaniem. Została ona śmigłowcem przetransportowana do szpitala.

15.34 Ze szlaku pomiędzy Przeł. Kondracką a Dol. Małej Łąki przetransportowano śmigłowcem do szpitala turystę, który doznał urazu nogi uniemożliwiającego dalszą samodzielną wędrówkę.

15.51 Informacja o 18-letnim turyście, który podchodząc z 5-ciu Stawów na Szpiglasową Przeł. źle się poczuł, wymiotuje, opadł z sił. Turystę śmigłowcem przetransportowano do szpitala.

21.37 Informacja , że w rejonie Wołowca znajduje się turysta, któremu wysiadła czołówka. Ma problemy z zejściem. Z pomocą pospieszył ratownik znajdujący się w schronisku na Chochołowskiej, który po 23-ciej dotarł do turysty i sprowadził go do schroniska.

Wtorek 10.08

12.21 Informacją o wypadku taternickim na Prawym Żeberku Skrajnego Granata.  Taternik prowadzący II wyciąg odpadł i poleciał około 40 m. Współtowarzysze nie mają z nim kontaktu. Wystartował śmigłowiec. Z jego pokładu ratownicy desantowali się w rejonie wypadku. Po udzieleniu I pomocy włożono rannego taternika do noszy, windą wciągnięto na pokład będącego w zawisie śmigłowca i przetransportowano do szpitala. Taternik w wyniku odpadnięcia doznał urazu głowy, ręki i nogi, oraz mocnych otarć i potłuczeń. Tym samym lotem do szpitala zabrano drugiego taternika asekurującego  kolegę?, który doznał otarć i potłuczeń.

Przed godz. 17-tą z Hali Kondratowej do szpitala przewieziono turystkę, która podczas zejścia z Giewontu upadła i złamała rękę. O własnych siłach dotarła do schroniska na Kondratowej.

18.40 Ratownik pełniący dyżur w 5-ciu Stawach sprowadził do dolnej stacji kolejką osłabioną dziewczynkę. Stamtąd pojazdem terenowym przewieziono ją na Palenicę, skąd własnym transportem miała zostać przewieziona do szpitala.

Środa 11.08.

Po godz. 11-tej z Hali Kondratowej do szpitala przetransportowano śmigłowcem kobietę mającą problemy z ciśnieniem.

Po godz. 13-tej na prośbę ratowników GP. GOPR  śmigłowiec TOPR poleciał do Wąwozu Homole , gdzie trwała reanimacja nieprzytomnego mężczyzny. Niestety nie dało się go uratować. Śmigłowiec powrócił do bazy.

Czwartek 12.08.

Po godz. 14-tej z Małołączniaka do szpitala przetransportowano śmigłowcem  turystę który zasłabł ( odwodnienie?) i nie był w stanie kontynuować wycieczki.

Po godz. 15-tej ze stoku na Szymoszkowej przewieziono do szpitala 15-letniego chłopca, który zbiegając przewrócił się i doznał urazu głowy i twarzy.

Piątek 13.08.

Po godz. 12-tej przetransportowano śmigłowcem do szpitala młodego turystę, który schodząc z Rysów doznał bolesnego  urazu stawu skokowego  i ze Świstówki Roztockiej turystkę, która również doznała urazu stawu skokowego.

14.10 informacja o 23-letnie turystce, która zemdlała na podejściu ze  schroniska w Stawach na Świstową Czubę. Została ona śmigłowcem przetransportowana do szpitala.

Po godz. 19-tej z rejonu Kempy przetransportowano śmigłowcem do szpitala turystkę z urazem stawu skokowego, uniemożliwiającego dalsze samodzielne schodzenie.

Sobota 14.08.

12.20  Z Dol. za Mnichem przetransportowano śmigłowcem do szpitala turystkę z urazem nogi.

17.28  Powiadomiono Centralę TOPR, że w Dol. Chochołowskiej jadące na rowerze 11-letnie dziecko zostało potrącone przez wożącą turystów „Ciuchcię”, które doznał o poważnych urazów. Znajdujący się akurat w pobliżu ratownik przystąpił do udzielania I pomocy. Wezwano karetkę , którą przewieziono dziecko do szpitala  i policję, która ustalała przebieg zdarzenia.

Niedziela 15.08.

12.38 Powiadomiono Centralę TOPR, że na drodze z Brzezin na Halę Gąsienicową przy „II Mostku”  jadąca tamtędy 33-letnia rowerzystka upadła i uderzając o podłoże straciła przytomność. Doznała urazu głowy , ręki otarć i potłuczeń. Została ona śmigłowcem przetransportowana do szpitala.

14.45 Z Karbu do szpitala przetransportowano 70-cio letniego włoskiego turystę, który tak osłabł, że nie był w stanie kontynuować zejścia.

17.35 Z grani pomiędzy Wrotami Chałubińskiego a Szpiglasowym W. przetransportowano do Zakopanego  turystę, który utknął w eksponowanym miejscu  i nie był w stanie bezpiecznie się wycofać. W tym rejonie nie przebiega żaden szlak turystyczny.

W okresie 09.08-15.08. ratownicy TOPR udzielili pomocy 60-ciu osobom. W większości udzielano pomocy turystom z urazami nóg, rąk,  zasłabnięciach, zgubieniu szlaku, utknięciu w eksponowanym terenie.

W najbliższym tygodniu ma być słonecznie, ale możliwe są okresowe zachmurzenia. Ma być dość ciepło. Tylko we wtorek przewidywane są dość intensywne opady deszczu. Przed wyruszeniem na tatrzańskie szlaki należy zapoznać się z aktualną prognozą pogody, gdyż w Tatrach pogoda zmienia się dynamicznie i tygodniowe prognozy nie zawsze się sprawdzają.
Przed wyjściem z pensjonatu, hotelu czy prywatnej kwatery należy pozostawić wiadomość o planowanej trasie wycieczki i przewidywanej godzinie powrotu.    

                                    Adam Marasek

SKODA
SALEWA
PLUS
ICAR
BP
...

TOPR realizuje w 2022 roku zadanie publiczne pod tytułem: utrzymanie gotowości ratowniczej oraz prowadzenie działań ratowniczych w Tatrach o wartości 195.000zł.
Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
Wartość wsparcia 180.000zł.Polska

DOFINANSOWANO ZE SRODKÓW BUDŻETU PAŃSTWA


NAZWA PROGRAMU LUB DOTACJI

Wykonywanie zadań z zakresu ratownictwa górskiego określonych w ustawie o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich na Terenie Tatr oraz pasma Spisko – Gubałowskiego, w celu zapewnienia warunków bezpieczeństwa osób przebywających w górach poprzez utrzymanie gotowości ratowników górskich, utrzymanie obsługi administracyjnej oraz opracowywanie i udostępnianie komunikatów lawinowych.

Wykonywanie zadań z zakresu ratownictwa górskiego określonych w ustawie o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich poprzez utrzymanie gotowości operacyjnej śmigłowca ratowniczego będącego w dyspozycji TOPR oraz wykonywanie z jego użyciem ratownictwa górskiego na obszarze Tatr, pasma Spisko – Gubałowskiego, oraz na wezwanie innych służb na obszarach górskich w szczególności południowej Małopolski.

DOFINANSOWANIE 12 266 902 zł