Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
TOPR.pl
Przekaż 1,5% podatku na działalność TOPR.
TOPR realizuje zadania ratownictwa górskiego dzięki środkom finansowym MSWiA
KRONIKA TOPR 26.12.2021

Za nami przedostatni tydzień 2021 roku. Tydzień wyjątkowy bo Świąteczny. Pod Tatry przyjechało sporo turystów chcących tu świętować Boże Narodzenie i korzystać z uroków zimy. W Tatry wyruszyło sporo turystów i narciarzy. Na szczęście mimo zimowych warunków doszło do niewielkiej liczby wypadków.

Wtorek 21.12.

Po godz. 14-tej do Centrali TOPR zadzwonił turysta informując, że podchodził z Kuźnic przez Myślenickie Turnie na Kasprowy. Utknął w stromym, zaśnieżonym terenie. Podał swoje współrzędne. Okazało się , że znajduje się on w górnej części Dol. Goryczkowej, pod wyciągiem, około 60 m od szlaku. Próby naprowadzenia na szlak przez telefon nie dały rezultatu. Wobec tego z Centrali na Kasprowy wyjechało 3 ratowników, którzy o 16.45 dotarli do turysty. Asekurując doprowadzili go na górną stację kolejki, którą razem zjechali do Kuźnic.

Niedziela 26.12.2021.

Przed godz. 13-tą  do TOPR zadzwonił turysta informując, że w rejonie Czuby Goryczkowej napotkał turystkę i jej męża, którzy bez raków i czekanów utknęli w eksponowanym terenie, z którego boją się ruszyć.  Wystartował śmigłowiec. Z jego pokładu w pobliżu turystów desantowali się ratownicy. Okazało się, że turyści pochodzą z Ukrainy. Na pokład zabrano tyko turystkę, gdyż jej mąż, postanowił samodzielnie dotrzeć na Kasprowy.

W czasie tych działań do TOPR zadzwonił turysta informując, że wraz z córką schodzili z Gubałówki. Koło mostka 10-cio letnia córka  upadła i skręciła kostkę. Z pomocą pospieszył na skuterze ratownik pełniący dyżur na Kasprowym. Po udzieleniu i pomocy zwiózł dziewczynkę do dolnej stacji kolejki. Stamtąd ojciec miał zawieźć ją własnym samochodem do szpitala.

Do podobnego zdarzenia doszło po godz. 16-tej. Też w pobliżu Mosta upadła 26-letnia turystka i doznała urazu nadgarstka. Turystkę po udzieleniu I pomocy zwieziono skuterem do dolnej stacji kolejki.

Po godz. 20-tej ratownik pełniący dyżur w 5-ciu Stawach sprowadził do schroniska dwóch turystów, którzy utknęli w śniegach podchodząc zimowym szlakiem prowadzącym poza Kopą do schroniska.

Tego dnia po raz  pierwszy tej zimy uruchomiono wyciąg w Kotle Gąsienicowym. Na trasie pojawiło się sporo narciarzy i snowboardzistów.

Na najbliższy tydzień przewidywane są w Tatrach zmienne  pogodowe warunki. Najpierw mróz a wciągu dnia sporo słońca, potem odwilża pod koniec tygodnia wiejący z duża prędkością  wiatr  połączony z intensywnymi opadami śniegu. Jest nadzieja, że dzięki tym opadom uda się wkrótce uruchomić wyciąg i trasę w Kotle Goryczkowym.

Za kilka dni koniec roku, Sylwestrowe bale i witanie Nowego 2022 roku.  Ratownicy TOPR życzą mieszkańcom Podhala i przybyłym pod Tatry gościom by Nowy Rok przyniósł im wiele radosnych dni i spełnienia marzeń.

                                             Adam Marasek

SKODA
SALEWA
PLUS
ICAR
BP
...

TOPR realizuje w 2022 roku zadanie publiczne pod tytułem: utrzymanie gotowości ratowniczej oraz prowadzenie działań ratowniczych w Tatrach o wartości 195.000zł.
Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
Wartość wsparcia 180.000zł.Polska

DOFINANSOWANO ZE SRODKÓW BUDŻETU PAŃSTWA


NAZWA PROGRAMU LUB DOTACJI

Wykonywanie zadań z zakresu ratownictwa górskiego określonych w ustawie o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich na Terenie Tatr oraz pasma Spisko – Gubałowskiego, w celu zapewnienia warunków bezpieczeństwa osób przebywających w górach poprzez utrzymanie gotowości ratowników górskich, utrzymanie obsługi administracyjnej oraz opracowywanie i udostępnianie komunikatów lawinowych.

Wykonywanie zadań z zakresu ratownictwa górskiego określonych w ustawie o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich poprzez utrzymanie gotowości operacyjnej śmigłowca ratowniczego będącego w dyspozycji TOPR oraz wykonywanie z jego użyciem ratownictwa górskiego na obszarze Tatr, pasma Spisko – Gubałowskiego, oraz na wezwanie innych służb na obszarach górskich w szczególności południowej Małopolski.

DOFINANSOWANIE 12 266 902 zł