Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
TOPR.pl
Przekaż 1,5% podatku na działalność TOPR.
TOPR realizuje zadania ratownictwa górskiego dzięki środkom finansowym MSWiA
KRONIKA TOPR 06.02.2022

To był kolejny śnieżny i wietrzny  i mglisty tydzień w Tatrach.  Znów zasypane szlaki utrudniający poruszanie się turystom i mgły utrudniające orientację w terenie. Do tego po wietrze i opadach wzrosło zagrożenie lawinowe. TOPR ogłosił III stopień zagrożenia lawinowego. Że było to zagrożenie świadczą lawiny które zeszły:

- Marchwicznym Żlebem dojeżdżając do Morskiego Oka i łamiąc gruby lód na stawie
- Z Pośredniego Goryczkowego dojeżdżając aż na trasę w „Szyjce” (trasa była zamknięta)
- Spod Suchego Kondrackiego  Wierchu.

Poniedziałek 31.02.

Po godz. 15-tej z Kalatówek przetransportowano do szpitala turystę, który podczas wędrówki doznał urazu stawu skokowego.

Wtorek 01.02.

Po godz. 13-tej z Kalatówek do szpitala przewieziono kobietę, która miała problemy gastryczne.

Środa 02.02.

Po godz. 18-tej do Centrali TOPR zadzwonił turysta informując, że wzdłuż Czarnego Potoku szedł nad Czarny Staw Gąsienicowy. Brnąc w zaspach ma problemy z dojściem do Stawu . Poproszono by zawrócił po swoich śladach. Naprzeciw turyście wyszło 3 ratowników, którzy wyruszyli z Murowańca. O 19.50 dotarli do turysty i sprowadzili go do schroniska.

Czwartek 03.02.

Ze względu na zagrożenie lawinowe na wniosek TOPR ,TPN zamknął Drogę do M. Oka

Piątek 04.02.

Przed godz. 17-tą  spod budynku IMGW ratownik pełniący dyżur na Kasprowym sprowadził troje turystów, którzy we mgle i zamieci nie potrafili zejść do budynku kolejki .

Po godz. 17-tej z Dol. Kościeliskiej przetransportowano do szpitala turystkę, która upadając złamała nogę.

Sobota 05.02.

Po godz. 13-tej z Dol. Strążyskiej przetransportowano do szpitala turystkę, która uszkodziła staw skokowy.

Po godz. 14-tej spod schroniska na Ornaku przewieziono do szpitala turystę, który upadając złamał rękę.

Niedziela 06.02.

Po godz. 10.30 na prośbę CPR z jednego z przysiółków w Zębie przetransportowano samochodem terenowym TOPR  do szpitala  chorą kobietę.

Po godz. 13-tej  z Dol. Strążyskiej przewieziono do szpitala turystkę, która doznała urazu stawu skokowego.

Na najbliższy tydzień w Tatrach przewidywane są dość intensywne opady śniegu i silny wiatr. Dopiero w drugiej części tygodnia na chwilę zza chmur na jeden dzień ma wyjrzeć słońce. Nadal będzie się utrzymywać duże zagrożenie lawinowe. Wybierając  się na tatrzańskie szlaki należy zapoznać się z ogłoszonym przez TOPR zagrożeniem lawinowym , prognozą pogody i warunkami panującymi na szlakach.
                     

                                              Adam Marasek

SKODA
SALEWA
PLUS
ICAR
BP
...

TOPR realizuje w 2022 roku zadanie publiczne pod tytułem: utrzymanie gotowości ratowniczej oraz prowadzenie działań ratowniczych w Tatrach o wartości 195.000zł.
Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
Wartość wsparcia 180.000zł.Polska

DOFINANSOWANO ZE SRODKÓW BUDŻETU PAŃSTWA


NAZWA PROGRAMU LUB DOTACJI

Wykonywanie zadań z zakresu ratownictwa górskiego określonych w ustawie o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich na Terenie Tatr oraz pasma Spisko – Gubałowskiego, w celu zapewnienia warunków bezpieczeństwa osób przebywających w górach poprzez utrzymanie gotowości ratowników górskich, utrzymanie obsługi administracyjnej oraz opracowywanie i udostępnianie komunikatów lawinowych.

Wykonywanie zadań z zakresu ratownictwa górskiego określonych w ustawie o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich poprzez utrzymanie gotowości operacyjnej śmigłowca ratowniczego będącego w dyspozycji TOPR oraz wykonywanie z jego użyciem ratownictwa górskiego na obszarze Tatr, pasma Spisko – Gubałowskiego, oraz na wezwanie innych służb na obszarach górskich w szczególności południowej Małopolski.

DOFINANSOWANIE 12 266 902 zł