Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
TOPR.pl
Przekaż 1,5% podatku na działalność TOPR.
TOPR realizuje zadania ratownictwa górskiego dzięki środkom finansowym MSWiA
KRONIKA TOPR 20.02.2022

Kronika TOPR 7-20.02.2022

Informacja o poważniejszych wypadkach

To był wietrzny, śnieżny, z bardzo zmienną pogodą okres. Takie warunki powodowały, że zrobiło się lawiniasto. TOPR ogłosił 3 stopień zagrożenia lawinowego. Zasypane szlaki i różnorodne warunki śniegowe powodowały, że turyści gubili zasypane szlaki, bądź w trudnych warunkach mieli problemy z bezpiecznym poruszaniem się. Dla ratowników był to pracowity czas.

Poniedziałek 07.02.

Po godz. 20.40 do Centrali TOPR zadzwonili turyści informując, że idąc z Równi Waksmundzkiej do Murowańca zgubili zasypany szlak. Nie wiedzą gdzie są. Dzięki aplikacji „Ratunek” uzyskano ich namiary GPS i telefonicznie naprowadzono na szlak, którym bezpiecznie doszli do schroniska.

Środa 09.02.

O godz.20.20 ratownik pełniący dyżur w Murowańcu poinformował Centralę, że z Uhrocia Kasprowego zeszła duża lawina, która przejechała przez szlak prowadzący od Dolnej Stacji kolei krzesełkowej na Gąsienicowej około 100-150  m poniżej stacji. Nie wiadomo, czy ktoś wtedy przechodził szlakiem. Na przeszukanie lawiniska wyjechało 3 ratowników i pies lawinowy. Lawinisko przeszukano detektorami lawinowymi, systemem Recco i NEOSOFT. Nie natrafiono na żaden ślad. Wobec tego po północy zakończono przeszukiwanie lawiniska. Po 1.20 ratownicy powrócili do Centrali.

Sobota 12.02.

O godz. 11.29 do Centrali TOPR zadzwonił narciarz znajdujący się w Kotle Goryczkowym informując, że z Pośredniego Goryczkowego do tzw. „Szyjki", którą prowadzi trasa narciarska zeszła sporych rozmiarów lawina. W pobliżu jej toru byli dwaj narciarze, ale sami bezpiecznie zjechali na trasę. Dzwoniący twierdzi, że w pobliżu nie było więcej nikogo.

Po godz. 16-tej powiadomiono Centralę TOPR, że podczas zjazdy na „jabłuszku” szlakiem z Gubałówki do dolnej stacji kolejki, zjeżdżający uderzył drzewo. Jest dość mocno potłuczony. Z pomocą pospieszył ratownik, pełniący dyżur na Gubałówce. Po dotarciu na miejsce stwierdził że mężczyzna ma stłuczoną klatkę piersiową. Asekurując sprowadził rannego do dolnej stacji skąd do szpitala zabrała go karetka pogotowia.

Wtorek 15.02.

Po godz.13.15 do Centrali TOPR zadzwoniła turystka?, narciarka skitourowa?  Informując, że podczas zjazdu na nartach  z rejonu Kościelcowej Przeł. na stronę Stawów Gąsienicowych jej partner przewrócił się i spadł przez skały. Nie widzi go i nie ma z nim kontaktu. O zdarzeniu powiadomiono załogę śmigłowca by przygotowali się do lotu. Kilka min później ponowny telefon  od zgłaszającej wypadek, że ma kontakt z kolegą, który ma złamaną nogę i uraz twarzy. Wystartował śmigłowiec z jego pokładu dostrzeżono narciarza leżącego na śniegu około 100 m pod ścianami Zadniego Kościelca, w linii spadku wylotu Załupy H. W pobliżu narciarza desantowali się ratownicy. Po udzieleniu I pomocy poszkodowanego włożono do noszy, w których wraz z ratownikiem został windą wciągnięty na pokład będącego w zawisie śmigłowca i przetransportowany do szpitala. Jak doszło do wypadku? Narciarz rozpoczął zjazd z rejonu Kościelcowej Przeł. Przewrócił się i zaczął spadać stromym śnieżnym terenem uderzając po drodze w wystające głazy. W wyniku około 150 m niekontrolowanego upadku doznał złamania nogi, urazu twarzy i mocnych potłuczeń.

Po godz. 18-tej do TOPR zadzwonił turysta informując, że jest w rejonie Suchych Czub. Doznał urazu ścięgna Achillesa, ma problemy z dalszym poruszaniem się. Potrzebuje pomocy. Z Centrali na Kondratową wyruszyło 14-tu ratowników, którzy po dojechaniu skuterami w rejon „Kamienia” dalej na nartach wyruszyli na Przeł. pod Kopą Kondracką. Tam spotkali turystę, który mimo urazu dotarł na Przeł. Po udzieleniu I pomocy turystę w noszach opuszczono w rejon Kamienia, gdzie stał skuter, którym poszkodowanego zwieziono do Kuźnic i po 22-giej przekazano załodze karetki pogotowia.

Środa 16.02.

Po godz. 10.15 z Rafaczówek przetransportowano śmigłowcem do szpitala pracownika leśnego, który w czasie pracy  doznał urazów.

Przed godz. 14-tą do TOPR otarła informacja, że na Zawracie jest 4-osobowa grupa turystów, którzy rano wyszli z Hali Gąsienicowej z zamiarem zejścia do Dol. 5-ciu Stawów. Ponieważ nie ma tam żadnych śladów zejścia oni nie wiedzą jak schodzić, a ze względu na swoje umiejętności nie  są w stanie samodzielnie zejść na Halę. Proszą o pomoc. Gdy ratownicy przygotowywali się do działań, do Centrali dotarła informacja o wypadku narciarza skitourowego w Dol. Wyżniej Chochołowskiej, który doznał urazu nogi. Wystartował śmigłowiec. Okazało się, że wypadek ma miejsce w górnej części Łopaty. Tam desantowali się ratownicy. Po udzieleniu I pomocy i założeniu trójkąta ewakuacyjnego narciarz wraz z towarzyszącym mu ratownikiem został windą wciągnięty na pokład będącego w zawisie śmigłowca i przetransportowany do szpitala. Po przekazaniu narciarza do szpitala śmigłowiec z 4-ma ratownikami poleciał na Zawrat by sprowadzić stamtąd turystów. Ze względu na silny wiatr ratownicy desantowali się w rejonie Zmarzłego Stawu i dalej pieszo przed 17-tą dotarli do  oczekujących na pomoc turystów. Po założeniu uprzęży, asekurując przed 20-tą sprowadzili ich do Murowańca.

Piątek 18.02.

Po 18-tej powiadomiono Centralę TOPR, że podczas zejścia  z Kasprowego w kierunku Myślenickich Turni  dwaj turyści pobłądzili. Będąc w stromy terenie jeden z nich zsunął się po stromych śniegach i boi się dalej poruszać. Dzięki aplikacji „Ratunek” zlokalizowano turystów w Żlebie Bryji. Z Centrali na Myślenickie Turnie wyjechało pojazdem terenowym Traxter dwóch ratowników, którzy przed 20-tą dotarli do turystów.  Asekurując sprowadzili  ich na Myślenickie Turnie i o 21-szej zwieźli do Kuźnic.

Sobota 19.02.

Po godz. 16-tej informacja od turystów schodzących z Błyszcza , że przed chwilą jeden z trzyosobowej grupy  stracił równowagę i zsunął się po stromych zalodzonych śniegach. Nie widzą go i nie mają kontaktu głosowego. W tamten rejon wystartował śmigłowiec. W czasie dolotu kolejna informacja od turystów, że jeden z nich zszedł niżej, zobaczył  kolegę, który jest przytomny, ale doznał urazu głowy i mocno krwawi. Mimo trudnych warunków pogodowych  udało się dolecieć na miejsce zdarzenia. W pobliżu turysty desantowali się ratownicy. Po udzieleniu I pomocy, turyście założono uprząż ewakuacyjną, w której wraz z towarzyszącym mu ratownikiem został windą wciągnięty na pokład będącego w zawisie śmigłowca i przetransportowany do szpitala.  Po godz. 22-giej informacja ze schroniska na Ornaku, że do tej pory nie dotarli 2 turyści, którzy schodzili z Błyszcza. O zdarzeniu powiadomiono HZS. Na Centrali zebrała się grupa ratowników z zadanie sprawdzenia  Dol. Starej Roboty, szlaku na Iwaniacką Przeł. i Dol. Pyszną.  O 1.10 informacja z Ornaku, że turyści dotarli do schroniska. Okazało się, że turyści zeszli na Siwą Przeł. dalej do Dol. Starorobociańskiej, skąd przez Iwaniacką Przeł. doszli na Ornak. Wobec tego odwołano ratowników  z poszukiwań.

Oprócz wymienionych powyżej zdarzeń  ratownicy byli wzywani do kilkunastu  innych, nieco lżejszych  działań. Udzielono pomocy turystom, którzy doznali drobniejszych urazów, zachorowań, czy pobłądzeń.

Na najbliższy tydzień w jego pierwszej części nadal będzie wietrznie i śnieżnie. Dopiero w drugiej części tygodnia ma być mniej wiatru,  opadów i  więcej słońca. Przed wyruszeniem w góry należy sprawdzić warunki panujące na szlakach, aktualną prognozę pogody i stopień zagrożenia lawinowego. Ponieważ w Tatrach jest pełnia zimy należy być sprzętowo i mentalnie  przygotowanym na zimowe warunki.

                                                   Adam Marasek

      

SKODA
SALEWA
PLUS
ICAR
BP
...

TOPR realizuje w 2022 roku zadanie publiczne pod tytułem: utrzymanie gotowości ratowniczej oraz prowadzenie działań ratowniczych w Tatrach o wartości 195.000zł.
Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
Wartość wsparcia 180.000zł.Polska

DOFINANSOWANO ZE SRODKÓW BUDŻETU PAŃSTWA


NAZWA PROGRAMU LUB DOTACJI

Wykonywanie zadań z zakresu ratownictwa górskiego określonych w ustawie o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich na Terenie Tatr oraz pasma Spisko – Gubałowskiego, w celu zapewnienia warunków bezpieczeństwa osób przebywających w górach poprzez utrzymanie gotowości ratowników górskich, utrzymanie obsługi administracyjnej oraz opracowywanie i udostępnianie komunikatów lawinowych.

Wykonywanie zadań z zakresu ratownictwa górskiego określonych w ustawie o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich poprzez utrzymanie gotowości operacyjnej śmigłowca ratowniczego będącego w dyspozycji TOPR oraz wykonywanie z jego użyciem ratownictwa górskiego na obszarze Tatr, pasma Spisko – Gubałowskiego, oraz na wezwanie innych służb na obszarach górskich w szczególności południowej Małopolski.

DOFINANSOWANIE 12 266 902 zł