Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
TOPR.pl
Przekaż 1,5% podatku na działalność TOPR.
TOPR realizuje zadania ratownictwa górskiego dzięki środkom finansowym MSWiA
KRONIKA TOPR 13.03.2022

Poważniejsze wypadki do jakich doszło w minionym tygodniu .

W  miniony tygodniu w Tatrach panowała zmienna pogoda. Najpierw opady śniegu, wiatr, mgły mocno ograniczające widoczność a od piątku  sporo słońca i przepiękne widoki zasypanych śniegiem Tatr. Dlatego w  tak piękną pogodę w Tatry wyruszyły tłumy turystów, skitourowców i narciarzy. Chyba pierwszy raz tej zimy do wyciągu na Goryczkowej ustawiła się spora kolejka.

Sobota 12.03.

Po godz.13-tej ze szlaku narciarskiego z Hali Gąsienicowej do Kuźnic zwieziono narciarkę,  która upadając doznała urazu kolana.

Po godz. 16-tej spod wylotu Głazistego Żlebu przetransportowano śmigłowcem do szpitala, turystę, który podczas „dupozjazdu” w rakach doznał złamania podudzia.

Niedziela 13.03.

O godz. 12.14 powiadomiono Centralę TOPR, że na NE Filarze Mięguszowieckiego Szczytu Wielkiego około 200 m poniżej  wierzchołka odpadł prowadzący wyciąg taternik. W wyniku około 30 m lotu doznał urazu głowy, kręgosłupa, ręki, mocnych otarć i potłuczeń. Wystartował śmigłowiec. Z jego pokładu nad taternikiem desantowali się ratownicy. Po założeniu stanowiska i dotarciu do poszkodowanego udzielono mu I pomocy. Po włożeniu do noszy został on wraz z ratownikiem windą wciągnięty  na pokład śmigłowca i przetransportowany do szpitala. W następnym locie i kolejnych wciągnięciach windą, na pokład dostarczono dwóch pozostałych taterników, którzy nie doznali urazów, oraz biorących udział w działaniach ratowników. Taterników wysadzono w M. Oku. Jak doszło do wypadku. Prowadzący wyciąg taternik odpadł. Partner wyhamował około 30 m upadek zatrzymując kolegę około 10-15 m poniżej stanowiska. W wyniku uderzenia o skały doznał ww. obrażeń.  

O 18.20 do TOPR zadzwoniła turystka informując, że wraz z mężem utknęli w trudnym dla nich terenie w masywie Zadniego Granata w pobliżu Żlebu Kulczyńskiego. Jest ciemno, nie widzą dalszej bezpiecznej drogi, boją się wrócić po własnych śladach. Z Murowańca w tamten rejon wyruszyło 3 ratowników, którzy o 23-ciej dotarli do turystów. Asekurując sprowadzili ich do wylotu Żlebu Kulczyńskiego i dalej do Murowańca, gdzie dotarli około 3-ciej.

Oprócz wymienionych działań, ratownicy udzielili pomocy turystom i skitourowcom, którzy odnieśli nieco mniejszego kalibru kontuzje.

Na najbliższy tydzień w Tatrach  tylko w środę przewidywane są opady śniegu. W kolejne dni ma być słonecznie i ciepło. Temperatura ma wynosić do kilku stopni poniżej zera a temperatura odczuwalna około minus 7-9 stopni Celsjusza. Wszystkim „eksploratorom” przypominamy, że w całych Tatrach są w pełni zimowe warunki a szlaki są zasypane śniegiem.

Przed wyruszeniem na wycieczki czy zjazdy narciarskie należy zapoznać się z aktualną prognozą pogody, ogłoszonym przez TOPR stopniem zagrożenia lawinowego i warunkami panującymi na szlakach i trasach.

                                        Adam Marasek

SKODA
SALEWA
PLUS
ICAR
BP
...

TOPR realizuje w 2022 roku zadanie publiczne pod tytułem: utrzymanie gotowości ratowniczej oraz prowadzenie działań ratowniczych w Tatrach o wartości 195.000zł.
Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
Wartość wsparcia 180.000zł.Polska

DOFINANSOWANO ZE SRODKÓW BUDŻETU PAŃSTWA


NAZWA PROGRAMU LUB DOTACJI

Wykonywanie zadań z zakresu ratownictwa górskiego określonych w ustawie o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich na Terenie Tatr oraz pasma Spisko – Gubałowskiego, w celu zapewnienia warunków bezpieczeństwa osób przebywających w górach poprzez utrzymanie gotowości ratowników górskich, utrzymanie obsługi administracyjnej oraz opracowywanie i udostępnianie komunikatów lawinowych.

Wykonywanie zadań z zakresu ratownictwa górskiego określonych w ustawie o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich poprzez utrzymanie gotowości operacyjnej śmigłowca ratowniczego będącego w dyspozycji TOPR oraz wykonywanie z jego użyciem ratownictwa górskiego na obszarze Tatr, pasma Spisko – Gubałowskiego, oraz na wezwanie innych służb na obszarach górskich w szczególności południowej Małopolski.

DOFINANSOWANIE 12 266 902 zł