Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
TOPR.pl
Przekaż 1,5% podatku na działalność TOPR.
TOPR realizuje zadania ratownictwa górskiego dzięki środkom finansowym MSWiA
KRONIKA TOPR 24.04.2022

Poważniejsze wypadki na terenie działania TOPR do jakich doszło w omawianym okresie.

To był kolejny tydzień pogodowej walki wiosny z zimą w Tatrach. Ładna słoneczna pogoda przeplatana ujemnymi temperaturami i opadami śniegu. Do tego okresowo wiejący z dużą siłą wiatr. Zmienne warunki śniegowe na trasach w rejonie Kasprowego i poza trasami spowodowały, upadki i kontuzje narciarzy skitourowych jak i jeżdżących po trasach. Warunki turystyczne i taternickie też nie były najlepsze. Upadki, urazy, problemy z bezpiecznym zejściem, zagrożenie lawinowe, to najczęstsze zdarzenia, do których wzywano ratowników.

Czwartek 21.04.2022.

O godz. 18.45 do TOPR zadzwonili taternicy, informując ,że skończyli wspinaczkę Filarem Koziego Wierchu. Ze względu na warunki śniegowe mają problemy z bezpiecznym zejściem, proszą o pomoc. Wystartował śmigłowiec. Z jego pokładu w pobliżu desantowali się ratownicy. Po wpięciu do haka wciągarki w dwóch wciągnięciach taternicy wraz z towarzyszącymi im ratownikami zostali windą wciągnięci na pokład będącego w zawisie śmigłowca i przetransportowani w rejon Przedniego Stawu.

Sobota 23.04.

O 15.30 do Centrali TOPR zadzwonili 2 taternicy, którzy schodząc ze Świnicy utknęli po płn. stronie Gąsienicowej Turni. ( Warunki śniegowe? Nieznajomość terenu?). Wystartował śmigłowiec. Z jego pokładu w pobliżu taterników desantowali się ratownicy. Po przygotowaniu taterników do podebrania, zostali oni wraz z ratownikami w dwóch wciągnięciach windą dostarczeni na pokład będącego w zawisie śmigłowca i przetransportowani do Zakopanego.

Po godz.17-tej powiadomiono Centralę TOPR, że podczas podejścia pod otwór Jaskini Wielkiej Litworowej, niewielka lawina ( zsuw) zabrała dwóch podchodzących taterników jaskiniowych, którzy zsunęli się około 100 m na dno Dolinki. Jeden z nich podczas zsuwania doznał urazu klatki piersiowej i ręki, drugiemu nic się nie stało. Wystartował śmigłowiec. Z jego pokładu poniżej taterników desantowali się ratownicy. Po dotarciu na miejsce udzielono I pomocy poszkodowanemu. Następnie w noszach zniesiono go w dogodne do przyziemienia miejsce. Tam też doszli pozostali dwaj taternicy. Po przyziemieniu na pokład śmigłowca włożono rannego, zabrano jego kolegów i śmigłowiec odleciał na przyszpitalne lądowisko.

Po godz. 18-tej z czarnego szlaku prowadzącego progiem Stawiarskim do schroniska w Stawach, przetransportowano śmigłowcem do szpitala turystę, który upadając doznał bolesnego urazu ręki.

Na najbliższy tydzień w Tatrach do czwartku przewidywane są opady śniegu a w drugiej części tygodnia ma się ocieplić zza chmur wyjrzy słońce, ale może również trochę popadać deszcz. Przed wyruszeniem na tatrzańskie wycieczki, czy poza trasowe zjazdy należy sprawdzić aktualną prognozę pogody i ogłoszony stopień zagrożenia lawinowego.

                                 Adam Marasek

SKODA
SALEWA
PLUS
ICAR
BP
...

TOPR realizuje w 2022 roku zadanie publiczne pod tytułem: utrzymanie gotowości ratowniczej oraz prowadzenie działań ratowniczych w Tatrach o wartości 195.000zł.
Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
Wartość wsparcia 180.000zł.Polska

DOFINANSOWANO ZE SRODKÓW BUDŻETU PAŃSTWA


NAZWA PROGRAMU LUB DOTACJI

Wykonywanie zadań z zakresu ratownictwa górskiego określonych w ustawie o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich na Terenie Tatr oraz pasma Spisko – Gubałowskiego, w celu zapewnienia warunków bezpieczeństwa osób przebywających w górach poprzez utrzymanie gotowości ratowników górskich, utrzymanie obsługi administracyjnej oraz opracowywanie i udostępnianie komunikatów lawinowych.

Wykonywanie zadań z zakresu ratownictwa górskiego określonych w ustawie o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich poprzez utrzymanie gotowości operacyjnej śmigłowca ratowniczego będącego w dyspozycji TOPR oraz wykonywanie z jego użyciem ratownictwa górskiego na obszarze Tatr, pasma Spisko – Gubałowskiego, oraz na wezwanie innych służb na obszarach górskich w szczególności południowej Małopolski.

DOFINANSOWANIE 12 266 902 zł