Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
TOPR.pl
Przekaż 1,5% podatku na działalność TOPR.
TOPR realizuje zadania ratownictwa górskiego dzięki środkom finansowym MSWiA
KRONIKA TOPR 12.06.2022

Poważniejsze wypadki do jakich doszło na terenie działania TOPR w podanym okresie.

To był kolejny pracowity tydzień dla ratowników. Ratownicy udzielili pomocy 28 osobom. Niestety doszło do kolejnego wypadku śmiertelnego.

Poniedziałek 06.06.

Po godz.17-tej z rejonu Dziurawej Przeł.  przetransportowano śmigłowcem do Zakopanego niepełnosprawnego 19- letniego chłopaka wraz z opiekunami, który w czasie długiej wycieczki opadł z sił i nie był w stanie samodzielnie dalej się poruszać.

Po godz.23-ciej powiadomiono Centralę TOPR, że w schronisku na Chochołowskiej tak nieszczęśliwie upadla na schodach turystka, ze doznała urazu głowy. Została ona po udzieleniu I pomocy i włożeniu na materac próżniowy karetką terenową TOPR zwieziona do Hucisk i tam przekazana załodze karetki pogotowia.

Wtorek 07.06.

Po godz. 13-tej spod Lilowej Przeł. przetransportowano śmigłowcem do szpitala 27-letnią turystkę, która doznała bolesnego urazu nogi uniemożliwiającego dalsze samodzielne poruszanie się.

Czwartek 09.06.

Przed godz. 9-tą do Centrali TOPR zadzwoniła matka 32-letniego syna informując, że dwa dni temu prawdopodobnie w góry, syn wyszedł z domu i nie ma z nim kontaktu. Policja  przekazała, że jego koledzy odnaleźli samochód poszukiwanego w rejonie Polany Hawryłówka, niedaleko wylotu Dol. Chochołowskiej. Poproszono o udział ratowników w poszukiwaniach. Z Centrali wyjechali ratownicy zabierając ze sobą drona i urządzenie do namierzania telefonów. W tamten rejon wystartował również  śmigłowiec, by z powietrza spenetrować rejon poszukiwań. W czasie dojazdu do Chochołowskiej Policja przekazała informację, że na poszukiwanego natrafiono w rejonie Siwiańskich Turni. Tam udali się ratownicy dojeżdżający na miejsce. Okazało się, że ma on poważne urazy nóg, rąk, klatki piersiowej i głowy, co wskazywało, że mógł  spaść z wysokości.  Z pokładu śmigłowca w pobliżu miejsca zdarzenia desantowali się ratownicy. Po zaopatrzeniu i włożeniu do noszy został on windą wciągnięty na pokład będącego w zawisie śmigłowca i przetransportowany do szpitala.  

Przed godz. 17-tą, ratownik idący na dyżur do 5-ciu Stawów natknął się  przy wypływie Wielkiego Stawu na mężczyznę bez oznak życia. Z przygodnymi turystami rozpoczęto reanimację. Powiadomiono Centralę TOPR. Wystartował śmigłowiec. Z jego pokładu w pobliżu desantowali się ratownicy, którzy rozpoczęli zaawansowane zabiegi resuscytacyjne. Kontynuowano je w trakcie dolotu do szpitala. Na lądowisku został on przekazany załodze karetki pogotowia. Niestety 58-letniego, samotnie wędrującego turysty nie udało się uratować. Prawdopodobną przyczyną zgonu mógł być zawał.

Niedziela 12.06.

Po 14-tej do Centrali TOPR dotarła informacja, że  koło schroniska na Kalatówkach znajduje się  mężczyzna z podejrzeniem udaru. W tym samym czasie informacja o wypadku na szlaku na Kościelec. Wystartował śmigłowiec, którym najpierw z Kalatówek do szpitala  przetransportowano turystę. Po przekazaniu go załodze karetki pogotowia śmigłowiec poleciał w rejon Kościelca, skąd przetransportowano do szpitala turystkę, która podczas  podejścia doznała bolesnego urazu nogi uniemożliwiającego samodzielne dalsze wędrowanie.   

O godz. 22-giej do Centrali TOPR zadzwonił syn zgłaszając zaginięcie matki na trasie pomiędzy Kopą Kondracką a Kasprowym. Ostatni raz miał z nią kontakt wzrokowy najprawdopodobniej na trawersie Suchych Czub. Jej telefon nie odpowiada. Z Centrali z dronami wyjechała podzielona na grupy ekipa ratowników, którzy mieli przeszukać teren od Kopy Kondrackiej  po Murowaniec. Przed 23.30 do Centrali TOPR zadzwonił mąż poszukiwanej informując, że wraz z kolegą są na Kasprowym i widzą w Dol. Cichej pojedyncze światełko. Schodzą do Dol. Cichej, podejrzewając, że jest tam jego żona. O godz. 0.30 informacja od ratowników, że widzą z drona  3 osoby podchodzące z Cichej na Kasprowy. O godz. 1.13 ponownie zadzwonił mąż poszukiwanej turystki, że dotarli na Kasprowy, nie potrzebują pomocy. O własnych silach dotrą do Murowańca. Wobec tego odwołano ratowników. A turyści powinni znać i przestrzegać zasady, że jak się razem rozpoczyna wędrówkę, to należy razem wędrować i razem dotrzeć do celu a nie rozdzielać się w czasie wycieczki.

Na najbliższy tydzień przewidywana jest dość dobra, słoneczna pogoda. Tylko pod koniec tygodnia ma się trafić jeden deszczowy dzień. Ma być ciepło. Zalegające po północnej stronie śniegi będą się coraz bardziej wytapiać, ale na niektórych odcinkach wyżej położonych szlaków, będą zalegały płaty śniegu. By przejść bezpiecznie takie strome miejsca trzeba mieć ze sobą raki i czekan.

                                               Adam Marasek

SKODA
SALEWA
PLUS
ICAR
BP
...

TOPR realizuje w 2022 roku zadanie publiczne pod tytułem: utrzymanie gotowości ratowniczej oraz prowadzenie działań ratowniczych w Tatrach o wartości 195.000zł.
Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
Wartość wsparcia 180.000zł.Polska

DOFINANSOWANO ZE SRODKÓW BUDŻETU PAŃSTWA


NAZWA PROGRAMU LUB DOTACJI

Wykonywanie zadań z zakresu ratownictwa górskiego określonych w ustawie o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich na Terenie Tatr oraz pasma Spisko – Gubałowskiego, w celu zapewnienia warunków bezpieczeństwa osób przebywających w górach poprzez utrzymanie gotowości ratowników górskich, utrzymanie obsługi administracyjnej oraz opracowywanie i udostępnianie komunikatów lawinowych.

Wykonywanie zadań z zakresu ratownictwa górskiego określonych w ustawie o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich poprzez utrzymanie gotowości operacyjnej śmigłowca ratowniczego będącego w dyspozycji TOPR oraz wykonywanie z jego użyciem ratownictwa górskiego na obszarze Tatr, pasma Spisko – Gubałowskiego, oraz na wezwanie innych służb na obszarach górskich w szczególności południowej Małopolski.

DOFINANSOWANIE 12 266 902 zł